Naga MarketsAmerykański organ odpowiedzialny za nadzorowanie obrotu kontraktami terminowymi (CFTC) nałożył karę i nakaz jej egzekucji na jednego z działających w Las Vegas traderów, który ponoć miał dopuścić się prób manipulacji cenowych na rynku ropy naftowej. Daniel Shak i reprezentowane przez niego SHK Management, LLC (SHK) musi zapłacić 400 tysięcy dolarów kary cywilnej. CFTC podjęło również decyzję o „permanentnym uniemożliwieniu SHK oraz Panu Shakowi tradingu na żadnym rynku ropy naftowej, nakładając na podmioty jednocześnie dwu letni zakaz bezpośredniego tradingu jakimkolwiek produktem lub instrumentem finansowym.”

Zapoznając się ze szczegółowym raportem całej sprawy możemy dowiedzieć się, że Shak podejmował próby manipulacji cenami kontraktów terminowych w przypadku ropy naftowej typu WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX), przekraczając jednocześnie możliwość zastosowania pozycji spekulacyjnych w przypadku kontraktów terminowych WTI o dwa dni w 2008 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Shak wykazywał krótkie pozycje w zakresie kontraktów terminowych WTI dzięki zasadzie obrotu TAS. Zasada ta pozwala obu stronom transakcji dotyczących kontraktów terminowych ustalić, że cena trade’u będzie ustalana według ceny w dniu rozliczeniowym – lub z niewielkim dyferencjałem.

Dyrektor wydziału egzekucyjnego w CFTC, Gretchen L. Lowe tak wypowiadała się na temat decyzji reprezentowanego przez siebie organu w oficjalnym oświadczeniu: „Dzisiejsze działania podjęte przez CFTC jasno pokazują, że nadużycia transakcji TAS i kompensowanie pozycji podczas zamknięcie giełdy w celu wpłynięcia na ceny rozrachunkowe są niezgodne z prawem i na pewno nie będą tolerowane.”

To, że traderzy korzystają z szeregu nieetycznych praktyk w celu dyktowania cen rynkowych nikogo nie powinno dziwić. Podobne zachowania zauważalne są w przypadku tradingu o wysokiej częstotliwości. Przedsiębiorstwa ustawiają na nim kilka zleceń poniżej i powyżej ceny rynkowej. Kiedy rynek wreszcie odpowiada na sporą ilość oczekujących zleceń, firmy zajmujące się HFT zamykają zlecenia i zajmują pozycję na nowopowstałej, zmanipulowanej ceni. Działania takie nie działają oczywiście na korzyść pozostałych uczestników rynku i sprawiają, że organy regulacyjne są skłonne nakładać coraz poważniejsze ograniczenia.

Za forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here