Naga MarketsCFTC, USA, ComparicAmerykańska komisja nadzoru finansowego (CFTC) na oficjalniej stronie regulatora wydała oświadczenie o ukaraniu drugiego co do wielkości banku w Niemczech – Commerzbank AG, kwotą 12 mln dolarów za naruszenia w zakresie transakcji swapowych oraz za wprowadzające w błąd oświadczenia kierowane do regulatora. 


Wczoraj The Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wydała komunikat i jednocześnie wzywa niemiecki bank Commerzbank z siedzibą w we Frankfurcie do opłaty kary nałożonej przez regulatora z tytułu licznych naruszeń Ustawy o giełdach towarowych (CEA) i regulaminu CFTC, w tym m.in: nieodpowiedniego nadzorowania działalności departamentu zajmującego się handlowaniem swapami przez ponad 5 lat oraz składania wprowadzających w błąd oświadczeń do amerykańskiego regulatora w związku z działalnością swapową na amerykańskim rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Commerzbank AG od 31 grudnia 2012 r. jest tymczasowo zarejestrowana w CFTC jako Dealer Swapów, jednak jak twierdzi regulator – bank nie stosował się do zasad obwiązujących na amerykańskim rynku finansowym. W związku z tym zarządzenie CFTC nakłada na Commerzbank obowiązek zapłaty 12 mln USD kary pieniężnej i przestrzegania określonych zobowiązań, których jak dotychczas bank nie przestrzegał. Amerykańska komisja nadzoru finansowego nałożyła również obowiązek na podmiocie dogłębnego monitorowania departamentu handlu swapami w kontekście przestrzegania przepisów CEA i CFTC przez okres następnych dwóch lat oraz wygenerowania w tym okresie rocznych raportów, czy wdrażane procedury są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zobacz również: ING zapłaci 675 mln EUR w ramach ugody z władzami niderlandzkimi

James McDonald, dyrektor ds. egzekwowania przepisów CFTC, powiedział w oświadczeniu komisji: “Sprawa ta podkreśla jedynie znaczenie kompletnego i dokładnego raportowania transakcji swapowych, nadzoru i przejrzystości w kontekście przepisów CFTC. Komisja będzie aktywnie działać na rzecz zapewnienia integralności naszych rynków poprzez zagwarantowanie, że zarejestrowane podmioty wypełniają swoje obowiązki w zakresie sprawozdawczości, zgodności i nadzoru“.

Zgodnie z komunikatem, kierownictwo Commerzbanku nie sprawowało odpowiedniego nadzoru nad działalnością departamentu handlowania swapami od 31 grudnia 2012 r. do obecnego roku. W komunikacie stwierdzono również, że zaniechanie przez Commerzbank odpowiedniego nadzoru nad departamentem miało charakter systemowy i bezpośrednio skutkowało tysiącami naruszeń innych przepisów rozporządzeń KSE i CFTC. W szczególności zarządzenie komisji stwierdza, że Commerzbank nie przyjął żadnego skutecznego procesu ustalania, czy transakcje swapowe z niektórymi kontrahentami swapowymi spoza USA podlegały wymogom ustawy Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act, który został podpisany przez amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę w ustawie federalnej Stanów Zjednoczonych w dniu 21 lipca 2010 r.

Ponadto w zarządzeniu CFTC stwierdza się, że Commerzbank złożył wprowadzające w błąd oświadczenia i popełnił istotne pominięcia w swoich rocznych raportach przez wyznaczonego dyrektora ds. zgodności (raportach CCO) do CFTC w 2014 i 2015 r. Bank ma wstępnie ustalone dwa lata na uregulowanie nałożonej przez organ kary finansowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here