Naga MarketsPrzewodniczący amerykańskiej komisji nadzoru finansowego (CFTC), J. Christopher Giancarlo podczas dzisiejszego wystąpienia zwieńczającego jego okres przewodzenia komisją przyznał, że Bitcion i szeroka technologia blockchain jest fenomenem rewolucjonizującym światowe rynki finansowe. Technologia ta może przyczynić się do dalszych i lepszych rozwiązań zarówno dla całości rynków jak pojedynczych instytucji finansowych. Powstały z ramienia CFTC – LabCFTC ma za zadanie wspierać te procesy w dalszym ciągu. 


Ostatnie przemówienie J. Christophera Giancarlo jako przewodniczącego amerykańskiej komisji nadzoru finansowego miało swoje odbicia w mediach skupiających się na kryptowalutach i technologii blockchain. Powodem jest wypowiedź przewodniczącego wskazująca, że nastawienie komisji do kryptowalut oraz całości technologii blockchain jest pozytywne, a powstały projekt z ramienia komisji o nazwie LabCFTC nadal wspierać ma i motywować firmy do wdrażania i rozwijania technologii.

Warto przypomnieć, że LabCFTC powstał w 2017 roku z ramienia CFTC i zamierza wykorzystać wszelkiego rodzaju środki stymulujące dla przedsiębiorstw – m.in konkursy z nagrodami jako zachętę do pobudzenia innowacji z branży w przestrzeni RegTech, która może pomóc w rozwiązaniu problemów polityki publicznej i ulepszyć rynki instrumentów pochodnych.

Tradycyjne modele finansowe powinno zacząć się rozwijać

J. Christopher Giancarlo zostanie już niebawem zastąpiony przez Heath’a Tarberta, jednak do tego czasu, póki jeszcze piastuje on stanowisko przewodniczącego komisji – mocno stawia on na przemianę tradycyjnych modeli finansowych na dołączenie do rewolucyjnej zmiany, jaką niesie za sobą technologia blockchain. Firmy łączące technologię i finanse, zwane FinTechami mocno wspierane są za obecnej kandydatury przewodniczącego CFTC.

Zobacz również: Platforma handlowa i jej CEO zapłacą $990 000 za nielegalne transakcje z BTC

W swoich uwagach Giancarlo pokreślił jednak, że rolą LabCFTC jest nie tylko wspieranie innowacyjności oraz zachęcanie do wdrażania innowacji w standardowe modele finansowe, ale również badanie rynku nowych rozwiązań technologicznych w celu lepszego jej zrozumienia oraz badania uczciwości oraz zapobieganiu wszelkich nadużyć związanych z technologią. Własnie powstanie LabCFTC jest kamieniem milowym dla obecnych organów regulacyjnych, aby w pełni zrozumieć i regulować okres wdrażania nowych technologii przez firmy typu FinTech.

Według Giancarlo, LabCFTC – które zostało uruchomione dwa lata temu – miało do tej pory ponad 250 interakcji na tle konsultacji i wdrożeń zarówno z dużymi, jak i małymi innowatorami, prowadząc godziny porad w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Warto przeczytac: Kolejne 2 mln dolarów nagrody od CFTC za zgłoszenie nieprawidłowości

Przewodniczący podkreślał jednocześnie, że laboratorium komisji “nie jest piaskownicą” i służy przede wszystkim do obserwacji aktualnych wdrożeń oraz ich regulacji w celu zapewnienia wewnętrznego i zewnętrznego ukierunkowania technologicznego.

Badanie rozwiązań kryptowalut?

Laboratorium komisji niejednokrotnie pytało również opinię publiczną nt. obecnych rozwiązań dotyczących bezpośrednich kryptowalut na rynki finansowym. Przykładem było pytanie o kontrakty terminowe na popularnego Bitcoina, które wejście miało miejsce w grudniu 2017 roku. W tym momencie również przeprowadzane są badania opinii nt. kontraktów terminowych na równie popularnego Ethereum (ETH) w ramach oceny perspektywicznego zatwierdzania tych kontraktów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here