Naga MarketsNa konferencji WallStreet w Karpaczu przed kamerami Comparic24.tv zasiadł profesor Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland, organizacji z cenionym międzynarodowym standardem, który świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzeganiu norm etycznych. CFA jest postrzegany jako symbol profesjonalizmu i doskonałości zawodowej na całym świecie w szeroko pojętej branży finansów.


CFA w Polsce ewenementem na skalę europejską – dynamicznie rosnący trend

Jeżeli chodzi o profesjonalizację członków branży finansowej w Polsce to od kilku lat przyrasta liczba co najmniej setki osób w każdym roku. Podobnych tendencji nie widać w innych krajach europjeskich.„CFA Chartered Financial Analyst to najbardziej prestiżowa licencja finansowa na świecie. Zaletą jest jej globalność, czyli jest uznawana poza Polską na tym samym poziomie. Analityk finansowy, gdybyśmy bezpośrednio przetłumaczyli, ale to może być trochę mylące, ponieważ tutaj chodzi o osobę, która tworzy raporty finansowe, zarządza aktywami, inwestycjami, finansami, doradza, więc gamma możliwości kariery jest bardzo szeroka” – komentuje dla Comparic24.tv Krzysztof Jajuga.

Idealnym targetem takiej licencji są dyrektorzy finansowi większych spółek. Nie jest łatwo ją uzyskać, ponieważ wymaga trochę czasu i pracy. Składa się z trzech, relatywnie trudnych etapów. Zdawalność wypada na poziomie 50%, a egzamin odbywa się tylko raz do roku.

Jednak co jest ważne, zwraca uwagę profesor Krzysztof Jajuga, osoba, która dostaje certyfikat musi mieć jeszcze cztery lata praktyki (doświadczenie pracy to 48 miesięcy, ale w takim zawodzie, który wiąże się z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych) oraz jednocześnie przy zdaniu dodatkowego testu można uzyskać licencję na polskiego doradcę inwestycyjnego. Statystyki pokazują, że ten dodatkowy trzydziesto-pytaniowy test zdało 80 procent osób, które do niego przystąpiły.

Czy polska licencja doradcy finansowego jest trudniejsza niż światowa CFA?

Sam prezes odpowiada, że i tak i nie. – J”ak Pan przerobi ten materiał, który jest w książkach i trzeba poświęcić sporo godzin to Pan powinien ten egzamin zdać. Natomiast przy doradcy jest tam literatura, ale jakby nie do końca wiemy jakie będa pytania. Doradca ma taki plus, że egzaminy odbywają się częściej, a minusem jest, że jeśli Pan zda pierwszy etap na doradcę to on jest ważny tylko przez pewien czas. Natomiast CFA Pan zdaje w 2019 pierwszy etap, w 2020 drugi etap i w 2021 trzeci etap z tym, że po drodze będzie trzeba się dokształcać”

Profesor Krzysztof Jajuga posiada wieloletnie doświadczenie akademickie, spotyka się z wielkimi tego świata i sam ocenia, że nie ma jednego zbioru cech dla inwestorów. Jakie korzyści przy edukacji w drodze po CFA mają studia finansowe, jak pogodzić dużo materiału z życiem i pracą. O tym wszystkim w rozmowie Adama Raka.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here