Naga Markets

CEZ miał 26,73 mld CZK zysku netto, 43,7 mld CZK zysku EBITDA w I kw. 2022 r.Warszawa, 10.05.2022 (ISBnews) – CEZ odnotował 26,73 mld CZK skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2022 r. wobec 8,4 mld CZK zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 36,19 mld CZK wobec 11,24 mld CZK zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 43,7 mld CZK wobec 19,9 mld CZK rok wcześniej.Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 76 mld CZK w I kw. 2022 r. wobec 59,08 mld CZK rok wcześniej.

“Bezprecedensowy wzrost EBITDA segmentu wytwarzania został częściowo zredukowany przez spadek wyników segmentu sprzedaży, na który negatywnie wpłynął wzrost cen surowców. EBITDA spółki ČEZ Prodej, która dostarcza energię elektryczną i gaz do klientów końcowych, spadła o 1,6 mld CZK r/r i w pierwszym kwartale osiągnęła stratę w wysokości 176 mld CZK. Powodem tego są coraz wyższe ceny zakupu energii elektrycznej i gazu, a także dbałość o nowych klientów, których ČEZ Prodej pozyskał po dostawcach, którzy upadli w ubiegłym roku” – czytamy w komunikacie.

Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jądrowych wzrosła o 1% r/r i osiągnęła poziom 8,9 TWh. Produkcja energii elektrycznej ze źródeł węglowych i gazowo-parowych zmniejszyła się o 10% i osiągnęła 6 TWh, głównie z powodu spadku produkcji energii elektrycznej w elektrowni gazowo-parowej Počerady o 40%.

Zużycie energii elektrycznej na obszarze dystrybucyjnym ČEZ Distribuce spadło o 4% r/r i o 1% w ujęciu klimatycznym i kalendarzowym. Zużycie przez duże przedsiębiorstwa spadło o 1%, a zużycie przez gospodarstwa domowe spadło o 9%, głównie z powodu ponadprzeciętnych temperatur w I kw. 2022 r., podano także.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2022 r. wyniósł 22,71 mld CZK wobec 2,88 mld CZK zysku rok wcześniej.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

NED
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs biomed | aktualny kurs funta | oncoarendi akcje kupno | akcje jsw | złoty kurs | usd pln prognoza | tauron akcje kupno |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here