Naga MarketsAMD

Zarówno Nvidia jak i AMD cieszyły się ogromną sprzedażą układów GPU w ciągu ostatniego roku, częściowo dzięki minerom, którzy kupują karty graficzne do kopalni kryptowalut. Jednak sprzedaż ta w tym roku spada, nie jest to jednak duże zmartwienie ponieważ firmy koncentrują się na głównym odbiorcy.


Popyt na układy GPU rósł, ponieważ wartość kryptowalut w całym 2017 roku niebotycznie wzrosła, jednak po osiągnięciu przez rynek maksimum (ok. 900 mld dolarów), rynek spadł o połowę. Popyt na wydobycie również się obniżył, ponieważ „biznes” nie jest tak lukratywny jak na przestrzeni miesięcy.

AMD odnotowało przychody w wysokości 1,65 mld USD w pierwszym kwartale 2018 r i rzekomo 10% pochodziło ze sprzedaży do górników. Z kolei firma Nvidia odnotowała przychód w wysokości 3,21 miliarda USD i tu również przychody z branży kryptowalut stanowiły 9-10%. Najwięcej jednak zarobił Bitmain który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach – ponad 4 miliardy dolarów.

Wydaje się że AMD jak i nVidia nie są jakoś szczególnie zainteresowane podnoszeniem sprzedaży kart do miningu, raczej chcą by ich procesory graficzne trafiały w ręce konsumentów w celach związanych z grami czy szeroko pojętymi badaniami.

“Ludzie kupują nasze produkty do grania, ale gdy nie grają, są w szkole albo w pracy – włączają je i kopią. Nie ma w tym nic złego.” – powiedział Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii.

Obie firmy spodziewają się, że ich przychody z „koparek” spadną w nadchodzących miesiącach, ale nie dlatego, że uważają, że rynek ten upadnie. CEO AMD, Lisa Su powiedziała:

„Oczekujemy że popyt spadnie w drugim kwartale o 2/3, jednak może to być zdrowe dla firmy. Technologia blockchain przetrwa, jest wiele różnych kryptowalut, ponadto nie spodziewamy się, wysypu kart z drugiej ręki. Poza tym nasze produkty są wykorzystywane w dwojaki sposób, zarówno w celach konsumpcyjnych jak i komercyjnych”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here