Naga MarketsCeny złota w drugiej połowie 2021 – jak będą się kształtować
Każda osoba inwestująca w złoto chciałaby posiadać szklaną kulę, w której mogłaby zobaczyć, jak będą kształtować się ceny tego metalu w kolejnych miesiącach i latach. Niestety jednak nikt raczej nie posiada takiego artefaktu. Dlatego też pozostaje nam kierować się różnego rodzaju krótko i długoterminowymi przewidywaniami. Jak według nich mają zachowywać się ceny złota w drugiej połowie 2021 roku?

Kształtowanie cen złota – od czego zależy?

Dla wielu osób niezajmujących się inwestowaniem w złoto, czy też dopiero rozpoczynających przygodę z tym metalem, kurs złota wydaje się całkowicie losowy i nieprzewidywalny. Tymczasem jest on zależny od wielu czynników, z których przynajmniej część można z pewną dokładnością określić. Co jednak przy tym kluczowe, notowania tego metalu prowadzone są przez London Bulion Market Association (LBMA). Organizacja ta podaje aktualne ceny złota dwa razy dziennie – o 10:30 i 15:00, na podstawie aktualnego popytu i podaży na rynku. Z punktu widzenia polskiego inwestora podana kwota nie jest jednak w pełni wiążąca, gdyż zawsze musimy też zwrócić uwagę na kurs dolara względem złotówki. Czynnik ten decyduje o faktycznej cenie złota na polskim rynku. Myśląc o inwestycjach w żółty metal, zawsze trzeba o tym pamiętać, gdyż osłabienie PLN podnosi cenę złota, z kolei wzrost ją realnie obniża. W pewnych sytuacjach może się więc zdarzyć, że mimo zwyżek na światowych rynkach, zakup złota w Polsce będzie tańszy. A od czego zależy zainteresowanie złotem wśród inwestorów. W tym przypadku czynników jest mnóstwo i w zasadzie nigdy nie da się przewidzieć ich wszystkich. Z reguły jednak na wzrost cen złota wpływają:  • niepewność na rynkach;

  • niskie stopy procentowe;

  • wysoka inflacja;

  • ważne wydarzenia polityczne, społeczne czy też katastrofy naturalne.

Mniejsze zainteresowanie złotem wynika z kolei wraz z poprawą nastrojów inwestorów, przy małej inflacji, wysokim oprocentowaniu innych możliwości inwestycyjnych.

Złoto i prognozy na 2021 rok – czy się sprawdziły?

Jeśli wiemy, jakie czynniki mogą wpływać na cenę złota, to warto pochylić się na chwilę nad skutecznością przewidywań. Z tymi jest niestety różnie, gdyż zawsze pojawić mogą się nowe, nieprzewidziane wydarzenia. Jednym z nich była na pewno pandemia COVID-19, która mocno wpłynęła na kurs złota – i to zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. W pierwszym przypadku chodzi tu oczywiście o stworzenie ogólnej atmosfery zagrożenia, która zachęcała do uciekania w bezpieczne inwestycje. COVID wymusił także podejmowanie wielu mniej lub bardziej trafnych działań, mających na celu opanowanie pandemii przez praktycznie wszystkie kraje, co z kolei mocno odbiło się na gospodarce i polityce monetarnej, a w ostatecznym rozrachunku także na cenie złota.

invest

Analizując sytuację z końca 2020 roku, większość specjalistów zgadzała się, że kolejne miesiące będą okresem dalszych wzrostów kursu złota. Tymczasem od stycznia do marca 2021 roku nastąpił wyraźny spadek do poziomu 1700 USD za uncję. W kolejnych miesiącach złoto jednak odrobiło sporą część strat, by na przełomie maja i czerwca przebić granicę 1900 USD. W czerwcu i lipcu nastąpiła jednak korekta, która sprawiła, ze na początku sierpnia cena kruszcu oscylowała w okolicach 1800 USD.

Kurs złota w 2021 roku – jak będzie wyglądać drugie półrocze?

Jak to się stało, że wartość złota w pierwszym półroczu 2021 roku spadła? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak najważniejsza to silna pozycja dolara amerykańskiego. Sytuacja ta była z pewnością rozczarowaniem dla wielu osób, które zainwestowały w poprzednim roku, licząc że kurs żółtego metalu będzie nieustannie szedł w górę. Z drugiej jednak strony można przypuszczać, że kolejna duża zwyżka cen może być bardzo bliska. Impulsem w tym przypadku mogą być wydarzenia polityczne na świecie. Najważniejszym z nich jest oczywiście błyskawiczne opanowanie Afganistanu przez Talibów, które już mocno nadszarpnęło wizerunek USA. Drugim problemem może się okazać kolejna fala COVID-19, która w znacznym stopniu odpowie na pytanie o skuteczność działań rządów i masowych szczepień. Spore znaczenie będzie miał też kierunek polityki monetarnej prowadzonej przede wszystkim w USA.

Czy więc złoto w drugiej połowie 2021 roku zdrożeje? Raczej tego właśnie należy się spodziewać, choć niekoniecznie musi być to wspinaczka tak spektakularna jak w poprzednim roku. Bardziej realne jest odrobienie w całości strat z wiosny i dobicie do poziomi około 1900 USD za uncję. Dla osób, które kupiły żółty metal między 2015 a 2019 rokiem będzie więc to niezły moment na sprzedaż z zyskiem na poziomie około 600-700 USD na uncji. Bezpieczne transakcje w dobrej cenie będzie można z kolei przeprowadzić na stronie https://skup.zlota.pl/.

Artykuł partnera

 Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here