Naga Marketspolskie banknoty 10, 20 i 50 złotych PLNW piątek, 13 listopada 2020 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku 2020 r. w porównaniu z wrześniem 2020 r. o 0,1 proc. (przy wzroście cen usług – o 0,1 proc. i towarów – o 0,2 proc.).

 • Inflacja konsumencka uplasowała się w październiku na poziomie 3,1 proc.
 • Ceny towarów wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 1,5 proc.
 • Ceny usług wzrosły w ciagu roku o 7,3 proc.
 • Nasilają się obawy o dalszy, dynamiczny wzrost cen

Ceny rosną coraz szybciej

Inflacja roczna a więc zmiana poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w stosunku do października 2019 roku wskazuje natomiast na ich wzrost aż o 3,1 proc. Na uwagę zasługuje rosnąca dysproporcja między dynamiką wzrostu cen usług i towarów. O ile te drugie podrożały na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 1,5 proc., o tyle te pierwsze wzrosły aż o 7,3 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla porównania, przed miesiącem ceny towarów rosły o 1,7 proc. a usług o 7,2 proc. Widać więc, że dynamika wzrostu cen towarów spowalnia, podczas gdy ceny usług rosną coraz szybciej.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Wywóz śmieci podrożał o 50,8%

Spośród wszystkich dóbr i usług wchodzących w skład koszyka wykorzystywanego do obliczenia inflacji największy wzrost cen odnotowano w przypadku:

 • ryżu, którego ceny wzrosły o 6,9 proc.
 • mąki, której ceny wzrosły o 6 proc.
 • pieczywa, którego ceny wzrosły o 8,1 proc.
 • wędlin, których ceny wzrosły o 6 proc.
 • mleka, którego ceny wzrosły o 7 proc.
 • owoców, których ceny wzrosły o 10 proc.
 • wywozu śmieci, czego ceny wzrosły o 50,8 proc.
 • energii elektrycznej, której ceny wzrosły o 11,7 proc.
 • usług finansowych, których ceny wzrosły o 43,9 proc.

Obawy o wzrost cen nasilają się

Chwilę przed raportem GUS, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) poinformowało, także że Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w listopadzie br. o 0,6 punktu w stosunku do poziomu z ubiegłego miesiąca.

Na uwagę zasługuje fakt, iż był to już czwarty z kolei miesiąc jego wzrostu. Tym samym nasilenie tendencji inflacyjnych w perspektywie najbliższych miesięcy staje się coraz bardziej prawdopodobne. Istotne jest również to, że wszystkie składowe wskaźnika działały w tym miesiącu w kierunku jego wzrostu, choć skala ich wpływu była zróżnicowana.

Czytaj dalej >Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułModerna goni Pfizera w wyścigu po skuteczną szczepionkę na koronawirusa
Następny artykułSaga Brexit nie ma końca. Negocjacje mogą potrwać do grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here