Naga Markets

Ceny towarów mocno w górę. Inflacja cały czas nie odpuszcza 55-procentowy wzrost naszego wskaźnika ubiegłorocznych kosztów „śniadań” przewyższa wzrost cen towarów i na wielu nakłada presję kosztową. Napędza to inflację, stopy procentowe i ograniczenia cenowe zwłaszcza na rynkach wschodzących (EM) i przyczynia się do naszej ostrożności inwestycyjnej na tych rynkach. Gorsze czasy mogą jeszcze nadejść, gdy tej zimy prognozowane są zakłócenia pogodowe La Nina, które mogą mieć wpływ na kluczowych producentów na południowej półkuli. Producenci srebra od Deere (D) po Mosaic (MOS) odnoszą korzyści, a “użytkownicy” tacy jak Kraft (KHC) cierpią.

Indeks śniadaniowy liderem większej hossy towarów

Nasz równoważny wskaźnik wagowy ośmiu popularnych produktów śniadaniowych, od cukru po pszenicę, był liderem większej hossy towarów. Największe zyski w minionym roku miał owies (+130%), kawa (70%), pszenica i sok pomarańczowy (oba 50%), a kakao jedynie (6%).Porównanie wykresów: śniadaniowego eToro, towarów Bloomberg i indeksu S&P500
Porównanie wykresów: śniadaniowego eToro, towarów Bloomberg i indeksu S&P500

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) przewiduje 90-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pogodowego „podwójnego zanurzenia” w La Nina, już drugą zimę z rzędu. Zwykle powoduje to suchą porę w Argentynie i Brazylii, dwóch największych eksporterów rolno-spożywczych.

Indeks cen żywności ONZ (FAO) jest wysoki już od dekady. Ceny żywności rosną poniżej inflacji w krajach rozwiniętych, ale znacznie powyżej na rynkach wschodzących, takich jak Brazylia, Meksyk, Turcja, Rosja, RPA, Indonezja. Żywność stanowi większą część wskaźników wydatków i inflacji oraz jest mniej przetworzona. 72 z 77 podwyżek stóp procentowych w tym roku miało miejsce na rynkach wschodzących.

Autor: Ben Laidler, strateg ds.rynków globalnych w eToro

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

AVA TradeConotoxia
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin może podważyć rolę dolara jako waluty rezerwowej, uważa Hillary Clinton
Następny artykułApator oprócz negocjacji nabycia ZE TWERD, aktywnie poszukuje innych przejęć
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here