Naga MarketsZ perspektywy historycznej można stwierdzić, że pierwotny kierunek na rynkach finansowych na początku nowego roku kalendarzowego bardzo często okazuje się mylący. Aby uniknąć zaskoczenia, rynek będzie uważnie obserwować trwające negocjacje handlowe i czekać na odpowiedź na pytanie, czy Chiny, Stany Zjednoczone i Europa zdołają zabezpieczyć się przed nadciągającą recesją.


Rynek z widocznym optymizmem

Obecnie na rynku można było zaobserwować wzrost optymizmu – Federalny Komitet Otwartego Rynku zasygnalizował gotowość do wstrzymania dalszych podwyżek stóp procentowych – co w połączeniu z osłabieniem dolara przyczyniło się do wzrostu apetytu na ryzyko zarówno w obszarze akcji, jak i obligacji korporacyjnych o wysokiej rentowności czy surowców.

Ożywienie było powszechne i obejmowało przede wszystkim mocny wzrost cen ropy naftowej. Złoto, aktywo stanowiące tzw. „bezpieczną przystań”, które w grudniu odnotowało mocny wzrost, utrzymało zyski pomimo poprawy nastrojów wśród inwestujących w inne walory. Może to być znak, że inwestorzy wybierający bardziej ryzykowne aktywa nadal równocześnie zabezpieczają się przed ryzykiem ponownych spadków związanym z wciąż niepewnymi prognozami dla światowego wzrostu gospodarczego.

Co ze zbożami oraz surowcami miękkimi?

Sektor zbóż uzyskał wsparcie w postaci możliwości kontynuacji nabywania produktów rolnych przez Chiny. Dla soi perspektywa wprowadzenia na rynek w nadchodzących tygodniach produktów „klęski urodzaju” w Ameryce Południowej może jednak oznaczać, że potencjalne porozumienie pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi może nastąpić zbyt późno, aby zapewnić istotne zmniejszenie amerykańskich zapasów, a tym samym wzrost cen.

Surowce miękkie, w szczególności kawa i cukier, odnotowały znaczne ożywienie w efekcie aprecjacji reala brazylijskiego oraz – przede wszystkim w odniesieniu do cukru – perspektywy wzrostu popytu na etanol uzyskiwany z trzciny cukrowej (paliwo).

Miedź i ropa

Miedź, mimo iż w dalszym ciągu utrzymuje się w granicach przedziału, może odnotować największy od dwóch miesięcy zysk w ujęciu tygodniowym w związku z optymizmem na rynku, korzystną polityką gospodarczą w Chinach, obejmującą m.in. niedawną zapowiedź obniżenia poziomu rezerwy obowiązkowej (RRR) o 1%, a także z kursem chińskiego renminbi. CNY dotarł do poziomu niemal sześciomiesięcznego maksimum (6,74) względem dolara, równocześnie odsuwając się od krytycznego poziomu 7 USD, który w IV kwartale stanowił powód do niepokoju dla inwestorów.

Po uzyskaniu wsparcia w ubiegłym miesiącu na poziomie 50 USD za baryłkę, cena ropy Brent powróciła w rejony konsolidacji z listopada i grudnia, tj. do obszaru 57,50-64 USD/b. Podobnie jak w przypadku pozostałych aktywów, obawy o przyszły popyt mogą zostać zmniejszone zawarciem porozumienia w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Kluczowe znaczenie ma ponadto słabszy dolar i bieżące cięcia produkcji przez członków OPEC+ które mogą jeszcze bardziej ograniczyć podaż w nadchodzących miesiącach.

Chińsko-amerykańskie porozumienie handlowe najprawdopodobniej jednak zahamuje proces pogarszania się prognostycznych danych ekonomicznych obserwowany od Stanów Zjednoczonych po Europę i Chiny, choć raczej nie go odwróci. W związku z tym potencjał wzrostu na tym etapie może być ograniczony i może doprowadzić do zahamowania tempa wzrostu w miarę zbliżania się do wyższych rejonów wspomnianej strefy konsolidacji, tj. 64 USD/b w przypadku ropy Brent i 55 USD/b w przypadku ropy WTI.

Należy zwrócić uwagę, że ze względu na paraliż rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, CFTC nie opublikowała żadnych raportów z serii Commitments of Traders od 18 grudnia. Raport COT dostarcza istotnych cotygodniowych informacji na temat rozmiaru i kierunku pozycji w posiadaniu funduszy hedgingowych na głównych rynkach kontraktów terminowych, od walut po obligacje, a przede wszystkim surowce.

ICE Futures Europe Exchange działa jednak jak zwykle i w dalszym ciągu publikuje dane dotyczące ropy Brent i oleju napędowego. W tygodniu kończącym się 31 grudnia, kiedy cena ropy Brent sięgnęła 50 USD/b, fundusze hedgingowe zmniejszyły o 10 000 lotów liczbę pozycji zakładających zwyżkę ceny tej ropy do poziomu 152 000 lotów, tj. o 70% w porównaniu z październikiem, kiedy to rozpoczęła się wyprzedaż.

Ożywienie w obszarze bardziej ryzykownych aktywów nie odbyło się kosztem złota, którego cena po dotarciu do poziomu 1 300 USD/uncja i po wzroście o ponad 100 USD od listopada, wymagała korekty. Jednak pomimo gwałtownego wzrostu cen akcji i rentowności obligacji złoto w dalszym ciągu przyciągało inwestorów jeszcze na kilka dni przed osiągnięciem poziomu 1 280 USD/uncja.

Ostatnie osłabienie dolara, przede wszystkim względem CNY, zminimalizowało negatywne oddziaływanie wzrostu cen akcji i rentowności obligacji. Potencjalne porozumienie handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem może jeszcze bardziej poprawić globalny apetyt na ryzyko, jednak ogólnoświatowy spadek tempa wzrostu gospodarczego powoduje, że inwestorzy zachowują ostrożność i szukają sposobów na zabezpieczenie się przed kolejną falą spadków.

W związku z powyższym i biorąc pod uwagę wstrzymanie podwyżek stóp przez Fed w efekcie wzrostu niepewności gospodarczej i politycznej, podtrzymujemy pozytywną prognozę dla złota.

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na paraliż administracji rządowej w Stanach Zjednoczonych, dane dotyczące pozycji spekulacyjnych należących do funduszy hedgingowych od 18 grudnia nie są udostępniane. W okresie tym odnotowaliśmy jednak dalszy wzrost pozycji w opartych na złocie funduszach giełdowych. Według agencji Bloomberg, w ubiegłym tygodniu wolumen tych pozycji ogółem wyniósł 2 234 ton metrycznych. To zaledwie o 5,5 tony mniej niż ostatnie maksimum z mają ubiegłego roku, które było najwyższe od ponad pięciu lat.

Złoto w ubiegłym tygodniu konsolidowało się w obszarze 1 280-1 300 USD/uncja. Na wykresie poniżej widać potencjał utworzenia się formacji złotego krzyża, ponieważ 50-dniowa średnia krocząca przekracza poziom 200-dniowej średniej kroczącej. Złoty krzyż przypomina nieco korektę hossy/bessy o 20%. Zwykle jest przedmiotem licznych doniesień medialnych, jednak jego znaczenie jako sygnał do zwiększania liczby pozycji jest wątpliwe. Jest to jednak oznaka powrotu tendencji zwyżkowej zarówno w odniesieniu do impetu, jak i do nastrojów na rynku. W tym konkretnym przypadku wybicie najprawdopodobniej oznaczałoby pokonanie poziomu 1 300 USD/uncja, co wywołałoby kolejną falę kupna wśród funduszy hedgingowych.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here