Naga MarketsDolar amerykański USDŚwiatowe ceny surowców w ubiegłym tygodniu poszły w górę po tym, jak dolar nie zdołał utrzymać ostatnich zysków, a hossa na rynkach akcji przyczyniła się do wzrostu nowego apetytu na ryzyko. Na deprecjację dolara wpłynął kurs funta szterlinga, dla którego może to być najlepszy tydzień od stycznia po trwającym cały tydzień dramacie w brytyjskim parlamencie w związku z Brexitem. Równocześnie euro zdołało się umocnić i powrócić do przedziału, w którym pozostawało przez ponad sześć miesięcy.


Ceny ropy naftowej Brent i WTI wzrosły do poziomu czteromiesięcznego maksimum, odzyskując połowę strat z okresu od października do grudnia. Dyskonto ropy WTI do Brent zmniejszyło się w reakcji na sygnały spadku wzrostu produkcji oraz na zaskakujący spadek stanu zapasów w Stanach Zjednoczonych.

Miesięczne raporty prognostyczne wszystkich trzech głównych organizacji – OPEC, amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA) oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) przez piąty miesiąc z rzędu w zasadzie podtrzymały dotychczasowe prognozy dotyczące światowego wzrostu popytu. Ze względu na fakt, iż popyt najwyraźniej nie odczuwa skutków osłabienia wzrostu gospodarczego, rynek skoncentrował się na korzystnych dla cen cięć produkcji wśród producentów z grupy OPEC+. Ponadto wymuszone ograniczenie produkcji w Wenezueli i Iranie o 1,6 mln baryłek dziennie w ubiegłym roku zapewniło dodatkowe wsparcie.

Sześciomiesięczne zwolnienie zagwarantowane w listopadzie przez Stany Zjednoczone nabywcom ropy z Iranu wkrótce wygaśnie, co oznacza pytanie, co będzie dalej. Wraz z Kuwejtem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Arabia Saudyjska na początku listopada zwiększyła produkcję o 0,8 mln b/d w przekonaniu, że amerykańskie sankcje znacznie ograniczą zdolności eksportowe Iranu. Żaden z tych krajów nie przewidział zwolnień zagwarantowanych przez Stany Zjednoczone, przez co rozpoczęły agresywne cięcia w celu powstrzymania spadku cen; w efekcie do lutego z rynku zniknął 1,3 mln b/d.

Ole Hansen, Saxo BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here