Napis ropy WTI notowania surowcaCeny ropy naftowej zaskakują w nowym roku. Blisko 20 procentowy wzrost surowca to nie lada podejście, jednak nadal trwający sentyment spadkowy jest zauważalny – zwłaszcza z wyższych interwałów czasowych. Dziś o godzinie 16:30 poznamy dane dotyczące zapasów czarnego surowca, które według prognoz powinny sprzyjać dalszym wzrostom. Czy jednak aktualny odczyt pokryje się z prognozami analityków?  


Blisko 45 procentowa przecena rynku ropy naftowej – następnie ponowny wzrost przekraczający 20 procent wskazuje tylko, że ostatni okres kwartału jest dla rynków finansowych szczególnym okresem. Szczególnym – ponieważ taką zmienność nie doświadczamy często. Jeśli chodzi o same wzrosty – to od 2017 roku nie mogliśmy zaobserwować podobnych w tak krótkim okresie czasu. Do takiej sytuacji doprowadza przede wszystkim optymistyczna prognoza co do dalszych rozmów handlowych na linii USA – Chiny, które już teraz, po pierwszej turze negocjacji zdają się przemawiać za porozumieniem. Przyjrzyjmy się sytuacji technicznej ropy.

Ropa WTI – istotny opór cenowy

Ropa West Texas Intermediate (WTI) niedawno pokonała pierwszy istotne opór cenowy, który świadczył o presji popytowej surowca. W tym momencie kolejne wzrosty zdają się być coraz to szybsze, a dotarcie do kolejnej istotnej strefy wydaje się na chwilę obecną tylko formalnością. Pytanie jednak brzmi w jaki sposób surowiec zachowa się po ówczesnym teście poziomu 52,40 dolarów za baryłkę?

wykres OIL WTI D1 09.01.2019
OIL WTI D1 09.01.2019

Z technicznego punktu widzenia wyżej wspomniana oraz oznaczona na wykresie strefa jest strefą, skąd surowiec powinien wykonać choć niewielką korektę ostatnich wzrostów. Z drugiej zaś strony tempo wzrostów sprawia, że korekta może zostać odłożona w czasie – aby wpierw dotrzeć do poziomów z połowy listopada, czyli strefy 55 dolarów za baryłkę. szczególnie z uwagi na bliskość strefy oporu dzisiejsze dane makro na rynek ropy wydają się istotne.

Póki co o powrocie do spadków nie ma mowy – dopóki surowiec ponownie nie przełamie strefy 49.30 dolarów za baryłkę. Wszystko powyżej zdaje się dopiero nabierać tempa wzrostowego.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here