Napis ropy WTI notowania surowcaCeny ropy naftowej zaskakują w nowym roku. Blisko 20 procentowy wzrost surowca to nie lada podejście, jednak nadal trwający sentyment spadkowy jest zauważalny – zwłaszcza z wyższych interwałów czasowych. Dziś o godzinie 16:30 poznamy dane dotyczące zapasów czarnego surowca, które według prognoz powinny sprzyjać dalszym wzrostom. Czy jednak aktualny odczyt pokryje się z prognozami analityków?  


Blisko 45 procentowa przecena rynku ropy naftowej – następnie ponowny wzrost przekraczający 20 procent wskazuje tylko, że ostatni okres kwartału jest dla rynków finansowych szczególnym okresem. Szczególnym – ponieważ taką zmienność nie doświadczamy często. Jeśli chodzi o same wzrosty – to od 2017 roku nie mogliśmy zaobserwować podobnych w tak krótkim okresie czasu. Do takiej sytuacji doprowadza przede wszystkim optymistyczna prognoza co do dalszych rozmów handlowych na linii USA – Chiny, które już teraz, po pierwszej turze negocjacji zdają się przemawiać za porozumieniem. Przyjrzyjmy się sytuacji technicznej ropy.

Ropa WTI – istotny opór cenowy

Ropa West Texas Intermediate (WTI) niedawno pokonała pierwszy istotne opór cenowy, który świadczył o presji popytowej surowca. W tym momencie kolejne wzrosty zdają się być coraz to szybsze, a dotarcie do kolejnej istotnej strefy wydaje się na chwilę obecną tylko formalnością. Pytanie jednak brzmi w jaki sposób surowiec zachowa się po ówczesnym teście poziomu 52,40 dolarów za baryłkę?

wykres OIL WTI D1 09.01.2019
OIL WTI D1 09.01.2019

Z technicznego punktu widzenia wyżej wspomniana oraz oznaczona na wykresie strefa jest strefą, skąd surowiec powinien wykonać choć niewielką korektę ostatnich wzrostów. Z drugiej zaś strony tempo wzrostów sprawia, że korekta może zostać odłożona w czasie – aby wpierw dotrzeć do poziomów z połowy listopada, czyli strefy 55 dolarów za baryłkę. szczególnie z uwagi na bliskość strefy oporu dzisiejsze dane makro na rynek ropy wydają się istotne.

Póki co o powrocie do spadków nie ma mowy – dopóki surowiec ponownie nie przełamie strefy 49.30 dolarów za baryłkę. Wszystko powyżej zdaje się dopiero nabierać tempa wzrostowego.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here