Naga MarketsCeny ropy zależne od zapasów surowca. Prognozy OPECOrganizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w swoim najnowszym miesięcznym raporcie podała, że prognozuje spadek światowego popytu na ropę o 9,06 mln baryłek dziennie (bpd), w porównaniu z 8,95 mln bpd m/m. Według OPEC na ceny ropy w drugiej połowie 2020 r. powinny wpływać obawy związane z drugą falą zakażeń koronawirusem i wyższymi światowymi zapasami.

Do tego prognoza globalnego popytu na ropę została obniżona przez OPEC o 400 000 baryłek dziennie w 2020 r. Ponadto produkcja OPEC w lipcu wzrosła o 980 000 baryłek dziennie do 23,17 mln baryłek dziennie, jak oczekiwano. Z kolei zapasy ropy naftowej OECD wzrosły w czerwcu do 291,2 mln baryłek powyżej ostatniej średniej z pięciu lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przypominamy jednak, że już za niespełna 100 minut (dokładnie o 16:30) poznamy twarde dane z Amerykańskiego Departamentu Energii (EIA), gdzie oczekuje się spadku zapasów do 2,875 mln brk wobec poprzedniego odczytu na poziomie -7,373 mln brk. Wczorajsze API pokazało, że zapasy ropy zaczęły się nieznacznie szybciej kurczyć niż się powszechnie oczekuje. Z jednej strony mamy zatem kartelowe zaniżanie popytu na ropę, ryzyka obniżenia globalnego zapotrzebowania, wzrost światowych zapasów a z drugiej strony widzimy, że inwestorzy pro-wzrostowo wycenili API i czekają na raport z EIA, gdyż kurs FOIL WTI zbliża się do 42,50 – 42,60 USD / brk.

Wykres CFD na ropę naftową WTI w ujęciu dziennym

Michał Pietrzyca

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here