Naga MarketsCeny ropy: zaledwie niewielka zwyżka w 2021 r. według The World BankCeny ropy naftowej mają ustabilizować się poniżej wartości sprzed pandemii w 2021 roku, jak podał Bank Światowy (The World Bank) w zeszły czwartek, podczas gdy ceny surowców rolniczych mogą jeszcze nawet nieznacznie podrożeć w tym okresie.

  • Bank Światowy określa zagrożenia związane z pandemią jako największy czynnik po stronie popytowej ograniczający wzrost cen ropy
  • Natomiast po stronie podażowej, jest to powrót produkcji w Libii przy obecnych niezmienionych poziomach redukcji przez OPEC+
  • Chiny mają być jednym z niewielu państw, gdzie popyt na ropę może wzrosnąć w 2021 roku

Ropa naftowa po 44 dol. w 2021 r. według BŚ

Cena ropy naftowej WTI ma wynieść w przyszłym roku średnio 44 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o ponad 6% względem przeciętnej wartości 41 dol. w 2020 roku, jak podaje The World Bank. Jak wykazały dane dla 2019 roku, średnia cena baryłki ropy wyniosła wtedy 61 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Wysokie poziomy zapasów utrzymają poziomy cen ropy poniżej 50 dol. do 2022 roku. – przeczytać można w raporcie Banku Światowego.

Popyt na paliwa ma wzrosnąć, ale tylko nieznacznie, z uwagi na projekcje, według których branża turystyczna i przewozowa ma nadal być ograniczona przez zagrożenie związane z pandemią oraz globalny kryzys gospodarczy. Aktywność ekonomiczna ma wrócić do wartości sprzed pandemii dopiero w 2022 roku.

Zobacz również: S&P 500: największe załamanie zysków od 11 lat, twierdzą analitycy

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Według raportu, ceny surowców energetycznych (oprócz ropy, także m.in. węgla czy gazu ziemnego), mają wzrosnąć w dość dużym stopniu w 2021, co jest poprawą względem prognoz opublikowanych przez 2020 roku.

Ceny ropy: zaledwie niewielka zwyżka w 2021 r. według The World Bank
Notowania ropy naftowej w ostatniej dekadzie w interwale miesięcznym. Źródło: tradingview.com

Zdaniem organizacji, wzmożona druga fala pandemii, która potencjalnie może spowodować bardziej surowe lockdowny oraz długi czas oczekiwania na szczepionkę mogą wpłynąć na ceny ropy, które w takim scenariuszu miałyby opaść poniżej prognozowanych wartości.

– Z uwagi na COVID-19, nowa normalność przyszła wcześniej dla gospodarek rozwiniętych i rozwijających się opartych o eksport ropy. W świecie post-covidowym, kraje te muszą być bardziej agresywne w implementowaniu rozwiązań opartych o redukowanie ich zależności od przychodów związanych z ropą naftową. – stwierdził Ayhan Kose, wiceprezydent ds. wzrostu aktywów, finansów i instytucji w World Bank Group.

W 2021 roku popyt na ropę w większości krajów będzie nadal mniejszy niż w 2019 roku, poza Chinami, w rezultacie czego ceny ropy nie wystrzelą raczej znacznie wyżej względnie obecnie notowanych wartości w okolicach 40 dol. za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here