Naga MarketsCeny ropy WTI w dół. Olbrzymi wzrost zapasów paliw w USACena ropy naftowej WTI w czwartek rano opada po wyznaczeniu najwyższych poziomów od 2018 roku w poprzedniej sesji. Nawet przekraczający oczekiwania analityków spadek poziomu zapasów ropy naftowej w USA nie powstrzymał zniżki, bowiem znacznie wzrosły rezerwy paliw.

Ropa: zapasy paliw w USA wzrosły znacznie powyżej prognoz

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w porannej części czwartkowej sesji spada o 0,50% do 69,61 dol. za baryłkę. W trakcie poprzedniego dnia notowań ropa WTI podrożała do nawet 70,61 dol., co jest najwyższą ceną za baryłkę od jesieni 2018 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs ropy Brent także notuje zniżkę w czwartek rano, ale nieco mniejszą, bo o 0,18% do 71,91 dol. za baryłkę.

Ceny ropy WTI w dół. Olbrzymi wzrost zapasów paliw w USA
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Powodów przeceny na rynku ropy nie trzeba daleko szukać, bowiem są nią w głównej mierze środowe dane dotyczące zmiany poziomu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawione przez EIA. Te zwiększyły się o aż 7 mln baryłek (najwięcej od kwietnia 2020 roku!), zdecydowanie przekraczając bycze oczekiwania analityków, którzy oczekiwali wzrostu o zaledwie 0,7 mln baryłek.

To spora różnica, która negatywnie rzutuje na optymistyczne przewidywania zakładające dynamiczną odbudowę popytu. Choć jeden odczyt może być w dużej mierze zaburzony przez czynniki losowe czy nadprodukcję przez rafinerie, to tak duża różnica jest zbyt rzucająca się w oczy, by umknęła uwadze rynku.

Zobacz również: Cena złota spot spada trzecią sesję z rzędu w czwartek

Pocieszający dla byków jest natomiast spadek rezerw samego surowca w USA. Jak podała agencja EIA, te zmniejszyły się 5,2 mln baryłek wobec prognoz analityków zakładających redukcję o zaledwie 2 mln baryłek.

Dane dotyczące rezerw paliw należy jednak zderzyć z danymi dotyczącymi m.in. natężenia ruchu samochodowego. Jak wskazują dane TomTom, firmy związanej z usługami GPS, kierowcy w 15 europejskich miastach są obecnie najbardziej aktywni od początku pandemii. Jednak w większości miast Europy i tak natężenie ruchu drogowego jest w nich nieco mniejsze niż w 2019 roku.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Negocjacje między Iranem a USA zdają się stać w miejscu, a porozumienie zostało nieco odsunięte w czasie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, nie powinniśmy spodziewać się go do 18 czerwca, gdy w Iranie odbędą się wybory prezydenckie.

Jak stwierdził we wtorek Sekretarz Stanu USA, Antony Blinken, sankcja nałożone przez Stany Zjednoczone będą nadal obowiązywać, choć Iran wrócił do przestrzegania postanowień umowy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here