Naga MarketsCena ropy w tle działań OPEC+. Brent spadnie do 36 USD w III kw. 2020 r.Ceny ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od wzrostów, wspierane przez saudyjski optymizm co do perspektyw popytu w Azji i irackie zobowiązanie do pogłębienia cięć podaży. Z drugiej strony niepewność co do umowy fiskalnej, która wzmocniłaby ożywienie gospodarcze w USA, ogranicza potencjalne wzrosty. Ropa Brent kosztuje w poniedziałek prawie 45 USD za baryłkę, a WTI niemal 42 USD/brk.

  • Głównym motorem napędowym cen ropy są pozytywne komentarze z weekendu ze strony Saudi Aramco
  • Irak podał w piątek, że zmniejszy wydobycie ropy o kolejne 400 000 baryłek dziennie w sierpniu i wrześniu
  • Strategowie MUFG Banku prognozują cenę ropy Brent na poziomie 36 USD/brk. i 46 USD odpowiednio na koniec trzeciego i czwartego kwartału.

Wysiłki OPEC+ poprawią stabilność światowych rynków ropy naftowej

Zarówno ropa Brent jak i WTI spadły w piątek, dotknięte obawami o popyt, ale mimo to zakończyły tydzień wzrostem o około 2,5 procenta.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tej chwili głównym motorem napędowym cen ropy są komentarze z weekendu ze strony Saudi Aramco – powiedział Michael McCarthy, strateg rynkowy w CMC Markets.

Prezes Saudi Aramco, Amin Nasser, oświadczył w niedzielę, że prognozuje odbicie popytu na ropę w Azji w miarę stopniowego otwierania się gospodarek po złagodzeniu licznych blokad.

Nasser namalował różowy obraz perspektyw popytu w regionie azjatyckim – dodał McCarthy.

opec2 ccJeśli chodzi o podaż, Irak podał w piątek, że zmniejszy wydobycie ropy o kolejne 400 000 baryłek dziennie w sierpniu i wrześniu, aby zrekompensować nadprodukcję w ostatnich trzech miesiącach. Posunięcie to pomoże dostosować się do części cięć dokonanych przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i ich sojuszników, zwanych wspólnie OPEC+.

Ostrzejsza obniżka spowoduje całkowitą redukcję Iraku do 1,25 mln baryłek dziennie w tym i przyszłym miesiącu.

Arabia Saudyjska i Irak, budując lepsze relacje w związku z umową dotyczącą ropy naftowej, wspierają perspektywy zgodności w najbliższych miesiącach – napisał w notatce strateg rynkowy AxiCorp, Stephen Innes.

Ministrowie energetyki Arabii Saudyjskiej i Iraku oznajmili we wspólnym oświadczeniu, że wysiłki OPEC+ poprawią stabilność światowych rynków ropy naftowej, przyspieszą ich równoważenie i dadzą rynkom pozytywne sygnały do dalszych wzrostów.

Tymczasem rosły nadzieje mimo zastoju w rozmowach między amerykańskimi demokratami, a Białym Domem na temat nowego pakietu wsparcia dla stanów USA dotkniętych pandemią. Jednak opóźnienia w osiągnięciu porozumienia cały czas ciążą na rynku czarnego złota.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedzieli, że są gotowi wznowić rozmowy w sprawie umowy, która wesprze amerykańską gospodarkę przez resztę 2020 roku.

Im dłużej to trwa, tym gorzej dla scenariusza wzrostowego dla rynku ropy – powiedział McCarthy.

Cena ropy Brent wyniesie 36 USD za baryłkę na koniec III kwartału – MUFG

W lipcu ceny ropy oscylowały w niezwykle wąskim przedziale, kończąc miesiąc nieco wyżej (Brent +5,2% m/m; WTI +2,5% m/m), a impulsy na światowych rynkach ropy utknęły w ograniczonym przedziale między obawami o wirusa, a ponownym otwarciem. Strategowie MUFG Banku prognozują cenę ropy Brent na poziomie 36 USD/brk. i 46 USD odpowiednio na koniec trzeciego i czwartego kwartału.

Słabości makro wynikające z odrodzenia się wirusa w USA sygnalizują prawdopodobny spadek cen ropy w tle niskiej aktywności gospodarczej w trzecim kwartale – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów głównymi czynnikami deprecjacji cen ropy w III kwartale będą:

  • Spodziewane spowolnienie importu ropy z Chin;
  • Przeciwności w normalizacji działalności gospodarczej w krajach, w których wirus pozostaje poza kontrolą;
  • Nasilone napięcia geopolityczne między USA, a Chinami.

Spodziewamy się, że połączenie silniejszego wzrostu popytu i redukcji dużej nadwyżki zapasów spowoduje wzrost cen ropy pod koniec 2020 r. Prognozujemy, że Brent na koniec III i IV kwartału wyniesie odpowiednio 36 USD/brk. i 46 USD/brk – podsumowano.

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDonald Trump wypłaca 1600+. To efekt koronawirusa
Następny artykułKurs dolara (USD) umacniał się o pół centa względem euro
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here