Naga MarketsCeny ropy w dół, szansa na odblokowanie Kanału SueskiegoPo nerwowym poprzednim tygodniu, ceny ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Duży wpływ na presję spadkową mają informacje napływające z Egiptu. Dzisiaj nad ranem pojawiły się bowiem oficjalne doniesienia o tym, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który od minionego wtorku blokował Kanał Sueski, został w końcu uwolniony z mielizny i ustawiony w prostej linii wzdłuż kanału.

Ceny ropy naftowej spadają

Na razie nie oznacza to jeszcze pełnego sukcesu – obecnie trwa ocena uszkodzeń kadłuba statku, natomiast jeszcze w poniedziałek w późniejszych godzinach i przy korzystniejszych pływach, kontenerowiec ma zostać przetransportowany w szerszy fragment Kanału Sueskiego. Dopiero wtedy będzie można mówić o odblokowaniu tej istotnej drogi wodnej dla światowego handlu – w tym dla handlu ropą naftową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej, wiadomość o uwolnieniu statku niewątpliwie jest optymistyczna, bowiem istniało realne ryzyko, że blokada Kanału Sueskiego potrwa nawet kilka tygodni. Co prawda nawet tygodniowa przerwa ma ogromny wpływ na globalny handel, jednak w przypadku jej przedłużenia straty byłyby wielokrotnie większe.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

W rezultacie, wygląda na to, że blokada Kanału Sueskiego nie powinna mieć istotnego wpływu na globalny rynek ropy naftowej. Mimo że w kanale utknęło kilkadziesiąt tankowców, to rynek ropy naftowej jest wystarczająco dobrze zaopatrzony, aby nie przełożyło się to na realne braki paliw. Zresztą, w obliczu szalejącej trzeciej fali pandemii, popyt na ropę naftową i paliwa ogółem pozostaje ograniczony.

Po uwolnieniu statku, uwaga inwestorów na rynku ropy powinna przerzucić się z powrotem na OPEC+, ponieważ już w czwartek rozpoczną się rozmowy na temat kształtu porozumienia naftowego od maja.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd red notowania | kurs dax | kurs eur/usd | cd projekt kurs akcji | pkn orlen kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here