Naga Markets

Platforma wydobywcza ropyCeny ropy początkowo spadły w 2023 roku, by potem wyjść na plus względem końca grudnia, ale CEO ARK Invest, Cathie Wood, widzi ich spadek nawet do 50 dol. za baryłkę w ciągu kilku kolejnych lat. Jej zdaniem, odpowiadać ma za to znaczny spadek globalnej konsumpcji ropy wspierany m. in. przez trend elektryfikacji w motoryzacji.

Początek końca dla rynku ropy naftowej?

Cena ropy naftowej znacznie spadnie w kolejnych latach, uważa ekspertka rynków finansowych i CEO ARK Invest, Cathie Wood.

– Możemy mówić o 50 dolarach za baryłkę. – stwierdziła Cathie Wood w ramach kwartalnego seminarium dla klientów funduszy ARK Invest.

– Uważamy, że popyt na ropę spadnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 30%. – dodała.

Popyt na ropę w ostatnich latach oscylował wokół poziomu 100 mln baryłek dziennie i konsekwentnie wzrastał w zeszłej dekadzie. Jego wzrost został przerwany przez pandemię, ale od tamtego czasu stopniowo się on odbudowywał.

Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Wood jako entuzjastka i zwolenniczka transformacji energetycznej, po raz kolejny poparła spółkę Tesla produkującą samochody elektryczne, która jest jednym z jej inwestycyjnych faworytów od wielu lat.

– Wynika to (spadek popytu na paliwa, przyp. red.) nie tylko z wzrostu znaczenia pojazdów elektrycznych i zwiększonej liczby kilometrów przejechanych przez nie, ale także np. z wprowadzenia usług autonomicznych taksówek. – przewiduje CEO ARK Invest.

Zobacz również: Cena ropy Brent w górę w obliczu prognoz wzrostu popytu na paliwa w 2023

Bossa

Cathie Wood stwierdziła, że ropa naftowa utrzymuje swoją wartość dzięki wielu czynnikom, w tym stopniowej rezygnacji Chin z polityki “zero-COVID” oraz uzupełnieniu amerykańskich strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR), których uwolnienie zostało wykorzystane do złagodzenia rosnących kosztów ropy w zeszłym roku.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBlok po 22 – 20 stycznia 2023: EUR/USD, S&P500
Następny artykułWall Street żegna się z efektem stycznia. Niedźwiedzie wybudzone ze snu? Rentgen Rynków, odc. 62
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.