Naga Markets

Ceny ropy rosną po tym, jak Putin grozi, że „zamrozi” Europę!Ceny ropy wzrosły w czwartek po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował, że może zerwać kontrakty na dostawy, aby Europa mogła zamarznąć tej zimy. Ropa Brent, międzynarodowy benchmark, podrożała o 0,5% do 88,45 USD za baryłkę. Amerykański standard West Texas Intermediate wzrósł o 0,6% do 82,42 USD po tym, jak w środę spadł do najniższego poziomu od stycznia .

Ropa w odwrocie!

Ceny ropy naftowej pozostają poniżej poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Początkowo wzrosły bardzo dynamicznie po inwazji w obawie, że Rosja, jeden z największych światowych eksporterów, nie będzie w stanie sprzedać tyle ropy, ile zachodnie kraje potrzebują, a w rezultacie owe państwa obiecały sobie się od niej odzwyczaić. Podaż dotarła jednak na rynki międzynarodowe przez kraje azjatyckie, takie jak Indie i Chiny.Za niedawnym spadkiem cen ropy stoi duża podaż ropy w połączeniu z prognozami słabnącej światowej gospodarki, która ma osłabić popyt na energię.

Zobacz również: MadMind Studio zarobił w II kwartale 2,6 mln zł netto z tytułu sprzedaży gier! Analiza akcji.

W przypadku gazu ziemnego to była inna historia. Linie dostaw gazu są trudniejsze do zmiany, ponieważ w większym stopniu opierają się na rurociągach. Rosja zamknęła na czas nieokreślony rurociąg Nord Stream 1 do Europy. Ceny gazu na kontynencie utrzymują się na wysokim poziomie, grożąc wywołaniem kryzysu, gdyż paliwo jest potrzebne do ogrzewania domów zimą.

Przemawiając na konferencji w środę, Putin zasugerował, że może odciąć całą energię przesyłaną do Europy – kontynent nadal otrzymuje trochę gazu rurociągiem biegnącym przez Ukrainę – a przywódcy Unii Europejskiej próbują wprowadzić limit cenowy na eksport rosyjskiej ropy.

„Nie dostarczymy w ogóle niczego, jeśli jest to sprzeczne z naszymi interesami” – cytowano wypowiedź Putina na forum gospodarczym na dalekim wschodzie Rosji. „Nie dostarczymy gazu, ropy, węgla, oleju opałowego – nie dostarczymy niczego”.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

XTB

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

 

Europejscy ministrowie ds. energii spotkają się w piątek, aby przedyskutować, jak pomóc gospodarstwom domowym i firmom przetrwać zimę. Możliwe środki obejmują pułapy cenowe i dotacje, opłacane z nieoczekiwanych podatków nałożonych na firmy, które skorzystały na skokach cen.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here