Naga MarketsKurs ropy WTI wzrasta 6. tydzień z rzędu, gdy OPEC+ przedłuży cięciaRopa naftowa po dzisiejszej sesji odnotuje z dużym prawdopodobieństwem szósty tygodniowy wzrost z rzędu po tym, jak OPEC+ osiągnął wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia rekordowych cięć w produkcji surowca. W najbliższą sobotę ma zapaść oficjalna decyzja wraz z podpisaniem paktu. Ropa WTI wzrasta w piątek przebijając poziom 38 USD/brk. Podobnie zachowuje się ropa Brent, która pokonała przed południem poziom 41 USD/brk.

  • WTI rośnie w tym tygodniu ponad 9%
  • Rijad i Moskwa jednoczą się w obliczu trudnych warunków rynkowych
  • Saudi Aramco oczekuje na jasność co do przedłużenia cięć produkcji

OPEC+ stabilizuje rynek ropy. Wyższe ceny przywrócą rozbieżność działań?

Po prawie tygodniu sprzeczek Arabia Saudyjska i Rosja zawarły porozumienie z Irakiem, torując drogę do przedłużenia umowy do lipca, zamiast ją zmniejszać. OPEC spotka się o godzinie 13.00 (czasu GMT) w sobotę, a następnie w szerszym gronie w celu oficjalnego podpisania paktu.

Tygodniowa zmiana cen ropa naftowej. Źródło: Bloomberg

Podczas gdy ropa gwałtownie wróciła do stabilnych poziomów cenowych po spadku poniżej zera w połowie kwietnia, tempo odbicia zwolniło w ciągu ostatnich kilku tygodni. Zapotrzebowanie na surowiec szybko wraca w Chinach, ale wiele innych narodów wciąż boryka się z popytem, zwłaszcza w kontekście zużycia oleju napędowego, najlepiej sprzedającego się produktu naftowego na świecie.

Kontynuacja wzrostu cen ropy może również zachęcić więcej amerykańskich producentów łupków do wznowienia wydobycia, co doprowadziłoby do osłabienia działań OPEC+.

Rijad i Moskwa, stały po przeciwnych stronach zawziętej wojny cenowej aż do porozumienia w kwietniu. Obecnie główni producenci OPEC+ są zjednoczeni z krajami, które konsekwentnie nie poniosły wielkości swojej produkcji. Rosja, która miała do tej pory w zwyczaju zwłokę, punktualnie przestrzega najnowszych cięć i chce się upewnić, że inni podążają jej śladami.

Saudi Aramco opóźniło publikację swoich cen ropy w lipcu najwcześniej do niedzieli, ponieważ oczekuje jasności co do przedłużenia cięć produkcji.

Światowi eksporterzy ropy, w tym członkowie sojuszu OPEC+, nie chcą cen poniżej 30 USD za baryłkę, ale nie ma zgody co do tego, jak wysokie powinny być. Jeśli cena Brent znajdzie się w przedziale od 40 USD do 50 USD za baryłkę, prawdopodobnie Saudyjczycy i Rosjanie będą znowu rozbieżni w swoich politykach – powiedział Victor Shum, wiceprezes ds. doradztwa energetycznego w IHS Markit.

Ropa pnie się systematycznie w górę

Notowania ropy naftowej WTI systematycznie wzrastają już szósty tydzień z rzędu, co pozwoliło na przebicie poziomu 38 USD/brk. pod koniec bieżącego tygodnia. Dalsza aprecjacja cen powinna doprowadzić do testu ważnego oporu 42,22 USD/brk., a jego przebicie może zmienić główny trend na wzrostowy. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej wsparcia 29 USD/brk. przywróci presję sprzedających.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS
Kurs ropy WTI na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here