spadająca cena ropyCeny ropy naftowej spadają w coraz szybszym tempie, kiedy dotarcie do październikowych szczytów na poziomie 75 dolarów za baryłkę ropy WTI stanowiło już trzeci test poziomu. Od tamtego czasu ropa przeceniła się ponad 20 dolarów spadając do rekordowo niskich poziomów z listopada 2017 roku – 55 dolarów. Czy czarny surowiec ma szansę na odrobienie strat? 


Potrójny re-test październikowych szczytów były zapalnikiem do tego, aby ceny ropy obniżyły się o ponad 20 dolarów – spadając do poziomów z przed roku – 55 dolarów za baryłkę. Choć podejście w tamtym czasie i natychmiastowy powrót ceny wskazywał na możliwość zejścia cen, raczej niewiele wskazywało na tak głębokie zejście. Surowiec pokonując kolejne poziomy tylko przyspieszał spadki, co potwierdzało tylko negatywną wymowę sentymentu panującego na rynku. W tym momencie zatrzymujemy się na strefie 55 dolarów, która wyhamowuje obecny impet. Czy to znaczy, że możemy liczyć na częściowe odrobienie strat?

Ropa WTI na wykresie D1

Obecne tempo spadków nakazuje obserwację wykresu z nieco wyższego interwału czasowego jakim jest interwał D1. Tutaj, wyraźnie widać strefy, które zostały w czasie w jakiś sposób potwierdzone oraz które mogą być znaczące dla obecnego układu i (przynajmniej chwilowego) wyhamowania ceny surowca. Cena 55 dolarów za baryłkę jest idealną strefą do tego, aby surowiec mógł wykonać niewielką korektę testując ponownie poziom 58,75 dolara, następnie wracając do ogólnie panującego trendu spadkowego. Taki schemat rozrysowany jest na poniższym wykresie.

wykres Oil WTI D1 15.11.2018
Oil WTI D1 15.11.2018

Obecnie cena surowca wskazuje, że możliwość wystąpienia takiego ruchu jest stosunkowo wysoka, jeśli jednak surowiec zdecyduje na dalszą obniżkę bez większych korekt, wówczas przełamanie przedstawionej powyżej strefy wsparcia oznaczać będzie dalszą obniżkę z poziomem docelowym na strefie 52,40 dolara. Na chwilę obecną raporty COT nie wskazują na możliwość większych wzrostów – dlatego zaleca się szczególną ostrożność podczas planowania zagrań typu swing long.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGBPNZD najniżej od stycznia br.
Następny artykułFED zmniejszy tempo podwyżek stóp w 2019 roku?
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Szczecińskiego Klubu Inwestora „Trading Club Szczecin” oraz prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynku Forex. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here