Naga Markets

 Ceny ropy naftowej wciąż znajdują się powyżej granicy 100 USD za baryłkęNa rynku ropy naftowej zdaje się pojawiać pewien paradoks. Zazwyczaj wysokie ceny powodowały, że firmy zwiększały inwestycje, aby móc produkować więcej, zwiększając swoje zyski i zaspokajając zapotrzebowanie popytu. Obecnie może być inaczej. Ceny ropy naftowej wciąż znajdują się powyżej granicy 100 USD za baryłkę, jednak firmy wydobywcze mają nie inwestować w poszukiwanie nowych złóż czy uruchamianie kolejnych odwiertów.

Notowania ropy naftowej Brent znajdują się na poziomie 110,34 za baryłkę 

Przedstawiciele największej na świecie spółki Saudi Aramco wręcz zapowiadają, że świat może stać w obliczu poważnego kryzysu podaży na rynku ropy naftowej. Firmy energetyczne mogą bać się inwestować w ten sektor w obliczu presji związanej z nastawieniem polityków na transformację energetyczną i odnawialne źródła energii – podaje Reuters.Tym samym spółki energetyczne obecne zyski mogą zachowywać dla siebie, zamiast inwestować, dopóki regulacje i prawo nie będą prowadzić do zmniejszenia ich udziału w rynku. To poniekąd może wyjaśniać, dlaczego OPEC może zależeć na wysokich cenach ropy naftowej oraz dlaczego kartel nie zwiększa wydobycia do poziomów, które zadeklarował wcześniej.

Dodatkowo inwestorzy obawiali się również, że wysokie ceny ropy naftowej mogą zmniejszyć zużycie paliw na całym świecie. Co więcej, podczas corocznego szczytu gospodarczego w Davos przedstawiciele świata polityki i biznesu zwrócili uwagę na ryzyko światowej recesji w obliczu wielu zagrożeń.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa powiedziała, że nie spodziewa się recesji w największych gospodarkach, ale nie może jej wykluczyć. Tymczasem utrzymujące się obawy o ograniczoną podaż na świecie i nadzieje na powrót popytu w Chinach stanowiły pewne wsparcie dla cen ropy, ponieważ Szanghaj przygotowuje się do ponownego otwarcia i zniesienia restrykcji.

Jak wynika z kolei z majowego raportu agencji IEA, rosnące ceny ropy i spowalniający wzrost gospodarczy znacznie ograniczą wzrost popytu w pozostałej części 2022 r. i w 2023 r. Ponadto, przedłużające się restrykcje w Chinach, gdzie rząd walczy z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19, powodują znaczne spowolnienie u drugiego co do wielkości konsumenta ropy naftowej na świecie. W całym roku prognozuje się, że globalny popyt na ropę wyniesie średnio 99,4 mb/d w 2022 r., co oznacza wzrost o 1,8 mb/d rok do roku.

Wraz ze zmniejszeniem restrykcji w Chinach, zwiększeniem się ruchu samochodowego w okresie letnim i dalszym wzrostem cen paliwa lotniczego, światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 3,6 mb/d od najniższego poziomu z okresu od kwietnia do sierpnia. Jeśli rafinerie nie będą w stanie dotrzymać tempa wzrostu popytu, konsumenci mogą znaleźć się pod dodatkową presją.

Autor poleca również:

NED

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed kurs | kurs hrywny kantor | enea kurs akcji | celon akcje | orange kurs akcji | famur akcje prognozy | dom development akcje opinie |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here