Naga MarketsCeny ropy naftowej w górę po zaskakującym spadku zapasówWczoraj na rynku ropy naftowej panowały mieszane nastroje. Po relatywnie słabym początku sesji, później jednak przewagę przejęła strona popytowa. Wszystko za sprawą danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które okazały się zaskakujące.

Ceny ropy naftowej ponownie rosną

Departament Energii USA podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 431 tysięcy baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o około 1,8-1,9 mln baryłek. W rezultacie, zapasy ropy naftowej w miejscowości Cushing w Oklahomie znalazły się na najniższym poziomie od października 2018 roku.Dodatkowo, mocniej od oczekiwań spadły zapasy benzyny i destylatów. Według danych departamentu, zapasy benzyny w USA w poprzednim tygodniu zniżkowały o 5,37 mln baryłek do poziomu 217,7 mln baryłek, co jest najniższym poziomem od listopada 2019 r. Z kolei zapasy destylatów zniżkowały o 3,91 mln baryłek, schodząc do najniższych poziomów od kwietnia 2020 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dane dotyczące zapasów paliw w USA przypomniały inwestorom o tym, że sytuacja na rynku ropy pozostaje napięta, a odbudowanie zapasów może trochę potrwać. W rezultacie, krótkoterminowa presja na wzrost notowań ma swoje uzasadnienie. Jednocześnie, praktycznie wszyscy na rynku mają świadomość tego, że długoterminowa sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Na rynku widać wyraźne backwardation (wyceny kontraktów futures w długoterminowej dostawie są niższe niż cena spot oraz ceny kontraktów wygasających wcześniej), a instytucje takie jak MAE czy OPEC przypominają o tym, że już na początku przyszłego roku sytuacja podażowa na rynku ropy naftowej może być już znacznie lepsza.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs wirtualna polska | pzu akcje wykres | enea akcje notowania | pzu gpw | kurs dolara amerykańskiego | pkobp gpw | kghm akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here