Naga Markets

Ceny ropy naftowej utrzymują się w rejonie poziomów wypracowanych w poprzednim tygodniuNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem

W obliczu coraz mniejszych obaw o wpływ wariantu Omikron na globalną gospodarkę, uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej przerzuciła się na problemy z podażą tego surowca, które niedawno pojawiły się w Libii i Kazachstanie, a od dłuższego czasu trwają także w innych krajach, np. Nigerii. Dodatkowo, pojawiły się obawy o kolejne ruchy Rosji na Ukrainie, które dodatkowo zdestabilizowałyby sytuację polityczną na Wschodzie, stanowiąc wsparcie dla cen ropy.Optymizm inwestorów wydaje się zaskakujący w kontekście niezbyt dobrych niedawnych danych dotyczących popytu na paliwa w USA. Warto jednak zaznaczyć, że inwestorzy powoli zaczynają myśleć już o popycie wiosną i latem – a tu oczekują znacznie lepszych wskaźników niż w poprzednim roku, właśnie ze względu na ustępującą pandemię.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Niemniej, wśród doniesień wspierających notowania ropy naftowej, znajdują się także te, które ograniczają potencjał zwyżkowy. Na rynku pojawiły się bowiem informacje, że Chiny planują uwolnienie części swoich rezerw strategicznych w okolicach Nowego Roku, czyli w terminie 31 stycznia – 6 lutego.

Ma to być część planu, uzgodnionego z innymi producentami ropy naftowej na świecie, mającego na celu ograniczenie wzrostów cen ropy na globalnym rynku. Na razie informacja ta nie wpłynęła jednak istotnie na ceny ropy – chociażby dlatego, że póki co nie wiadomo, jak duża będzie ilość ropy trafiająca na rynek.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here