Naga Markets

Ceny ropy naftowej spadają w obliczu niepewnej polityk FedRynki ropy reagują na ostrzeżenie Powella o dalszym zacieśnianiu, komentarze Yellen na temat ubezpieczenia depozytów oraz obawy o recesję w USA, przepływy rosyjskiej ropy i kryzys bankowy.

Polityka Rezerwy Federalnej i jej wpływ na ceny ropy naftowej

Ceny ropy naftowej doświadczyły spadku po trzech kolejnych dniach wzrostów, ponieważ inwestorzy wycenili wpływ ostatnich decyzji politycznych Rezerwy Federalnej oraz mieszany obraz podaży i popytu w USA. Kontrakty terminowe West Texas Intermediate (WTI) cofnęły się w kierunku 70 dolarów za baryłkę, zmierzając do najostrzejszego spadku w pierwszym kwartale od 2020 roku.







Rezerwa Federalna, pod przewodnictwem Jerome Powella, ostrzegła przed dalszym zacieśnianiem po środowej podwyżce stóp o 25 punktów bazowych, podkreślając, że w tym roku nie będzie żadnych cięć stóp. Komentarze te pojawiły się zaledwie kilka dni po najpoważniejszym kryzysie bankowym od 2008 roku, wywołując obawy o stabilność globalnej gospodarki i perspektywy wzrostu. Perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej wywołała obawy o potencjalną recesję w USA, co mogłoby stłumić popyt na ropę i wywrzeć presję na spadek cen.

Notowania ropy WTI
Notowania ropy WTI

Atrakcyjność ryzykownych aktywów, w tym towarów takich jak ropa, została dodatkowo osłabiona przez ostatnie wypowiedzi Sekretarza Skarbu Janet Yellen. Yellen stwierdziła, że regulatorzy nie zamierzają bez współpracy z ustawodawcami zapewniać “ogólnego” ubezpieczenia depozytów w celu ustabilizowania systemu bankowego. Ta wypowiedź spowodowała, że uwaga została ponownie skierowana na kruchość instytucji finansowych i potencjalny efekt domina w szerszej gospodarce.


dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Z kolei dane Energy Information Administration (EIA) pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły do najwyższego poziomu od maja 2021 r. Jednak eksport ropy osiągnął rekordowy poziom, a zapasy benzyny nadal się kurczyły, co wskazuje na solidny popyt poza Stanami.

Polecamy również: Goldman Sachs Group Inc. przewiduje dalsze wzrosty złota

AVA Trade

Pomimo różnych czynników negatywnie wpływających na ceny ropy, istnieją oznaki silnego popytu w Azji, w szczególności w Chinach. W miarę jak kraj ten odchodzi od polityki zero-covid, wdrożonej pod koniec ubiegłego roku, jego gospodarka wykazuje oznaki ożywienia, wzmacniając popyt na ropę w regionie.

Podsumowując, krótkoterminowy kierunek dla ropy będzie prawdopodobnie zdeterminowany przez czynniki makroekonomiczne, w tym politykę Rezerwy Federalnej, ryzyko recesji w USA oraz trwający kryzys bankowy. Dodatkowo, wahania podaży i popytu w USA, jak również rozwój sytuacji w Rosji i Azji, będą odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu przyszłej dynamiki.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs dolara amerykańskiego (USD) traci po uwagach Rezerwy Federalnej
Następny artykułJedna trzecia Amerykanów została okradziona z kryptowalut. Raport od Kaspersky
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem