Naga MarketsCeny ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zwyżekPo ubiegłotygodniowych zwyżkach cen ropy naftowej, nowy tydzień przynosi kontynuację wzrostów cen tego surowca. Cena ropy WTI zbliżyła się już do 75 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wystrzeliły w górę do okolic 78 USD za baryłkę. W obu przypadkach, jest to już piąta sesja wzrostowa z kolei – o ile oczywiście zwyżka utrzyma się do końca dnia.

Ceny ropy naftowej kontynuują zwyżki

Presja na wzrost cen ropy naftowej wynika głównie z obaw dotyczących produkcji tego surowca w obliczu wzmożonego ostatnio popytu. Duże znaczenie ma wzrost notowań gazu ziemnego w ostatnim czasie, który sprawia, że ropa staje się relatywnie atrakcyjniejsza cenowo jako źródło energii.Zwiększony popyt na ropę naftową sprawia, że w wielu miejscach na świecie kurczą się zapasy tego surowca. Tymczasem produkcja rośnie, ale powoli. Popandemiczny powrót Stanów Zjednoczonych na rynek ropy został przerwany przez uderzenie huraganów (głownie huraganu Ida), które przyczyniło się do ograniczenia wydobycia ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej na wiele tygodni.

Także kraje OPEC+ zwiększają produkcję relatywnie powoli – i to nie tylko ze względu na narzucone na poszczególne kraje limity produkcji, wynikające z porozumienia naftowego, lecz także w wyniku przestarzałej i niedofinansowanej w trakcie pandemii infrastruktury.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

W kontekście powyższych informacji, niedawna sprzedaż ropy naftowej z chińskich rezerw miała niewielkie znaczenie dla poziomu cen – zresztą, obejmowała ona małe ilości surowca, nieistotne z punktu widzenia globalnej podaży (będące nawet ułamkiem dziennego zapotrzebowania na ropę w Chinach).

W rezultacie, w krótkoterminowej perspektywie może jeszcze pojawiać się presja na wzrost notowań ropy naftowej. Niemniej, warto pamiętać, że obecne poziomy cenowe mogą już powoli uderzać w konsumpcję tego surowca, co zresztą miało miejsce już w lipcu br.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs forinta złoty | jsw notowanie | s p 500 | kurs akcji kernel | broker forex | pko cena akcji | kurs funta online |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here