Naga MarketsCeny ropy naftowej mogą spaść do 35 dol. bbl do 2030 roku, uważa IEACena ropy naftowej od początku tego roku wzrosła o ponad 33% i jest obecnie na podobnych poziomach jak przed pandemią koronawirusa. Jak to możliwe, gdy od wielu miesięcy świat pogrążony jest w pandemii, a ograniczenia przemieszczania zmniejszyły konsumpcję paliw? Cóż, oprócz spadku popytu spadła także podaż – skutecznie ograniczana przez kartel OPEC+. Możliwe, że takie ograniczenia produkcji będą obowiązywały jeszcze długo, bowiem International Energy Agency (IEA) przewiduje, że do 2050 roku popyt na ropę załamie się aż o 75%.

  • Zero-emisyjność gospodarki spowoduje gwałtowny spadek popytu na ropę na przestrzeni 30 lat
  • Zdaniem IEA sprzedaż konwencjonalnych samochodów zostanie zabroniona już w 2035 roku
  • Do 2040 roku aż 85% ciężarówek będzie napędzana silnikami elektrycznymi

Popyt na ropę ma spaść o 75% do 2050 r. zdaniem IEA

Ropa naftowa i przemysł z nią związany ma raczej marne perspektywy na długoterminową przyszłość, jak wynika z prognoz IEA. Zdaniem analityków organizacji, świat nie potrzebuje nowych zasobów ropy i gazu ziemnego, a globalny popyt na ropę spadnie o 75%, jeśli wdrożone zostaną kroki w ramach scenariusza zero-emisyjnych gospodarek do 2050 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rzecz jasna, ma się to stać dzięki zastosowaniu wszystkich dostępnych źródeł czystej i odnawialnej energii, przez co wieloletnia dominacja paliw kopalnych zostanie ostatecznie zakończona.

Ceny ropy naftowej mogą spaść do 35 dol. bbl do 2030 roku, uważa IEA
Ceny ropy naftowej na przestrzeni lat. Źródło: tradingview.com

Nasza droga wymaga wiele inwestycji, innowacji, umiejętnie wprowadzonych ustaw, prowadzenia rozwoju technologii zbudowania infrastruktury, międzynarodowej kooperacji i wysiłków na przestrzeni wielu obszarów. – stwierdzili przedstawiciele IEA.

Zakładając natychmiastowy koniec wydatków na nowe projekty związane z infrastrukturą naftową i gazową, a także spodziewane wygaszanie produkcji, globalne zapasy ropy będą zmniejszać się o 8% rocznie, jak wynika z szacunków IEA według programu zero-emisyjnej gospodarki światowej do 2050 roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jeśli tak się stanie, to ropa ma już nigdy nie osiągnąć historycznego szczytu z 2019 roku, a popyt na nią ma skurczyć się z 90 mln baryłek dziennie (bpd) w 2020 r. do 24 mln bpd w 2050 r. Natomiast popyt na gaz ziemny w tym samym czasie ma zmniejszyć się o 55%.

invest

Zobacz również:CD Projekt: przełom w sprawie pozwów zbiorowych powiązanych z premierą Cyberpunk

Oznacza to, że ceny ropy naftowej mogą spaść do 35 dol. za baryłkę w 2030 r. z obecnych poziomów blisko 65 dol. za baryłkę., a w 2050 r. mogą być nawet tak nisko jak 25 dol.

W marcu, analitycy IEA ocenili, że popyt na paliwa płynne (wliczając biopaliwa) w 2025 r. przebije poziomy z 2020 r. osiągając 103,2 mln bpd wobec 100 mln bpd.

Niemniej, bazowym scenariuszem IEA nadal jest stopniowa odbudowa popytu względem poziomów z 2020 roku w kolejnych latach, a nie strukturalny spadek wynikający z makrotrendu zeroemisyjności.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: azoty akcje | gpw | ropa wti prognozy | notowania ropy naftowej | pkn orlen akcję | kurs pge | lpp notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here