Naga MarketsCeny ropy naftowej maleją. Oczekiwania względem banków centralnychWaluty zdają się stabilizować w czwartek, gdyż rynki zastanawiają się nad kierunkiem polityki w obliczu szeregu decyzji banków centralnych. Bank Kanady zakończył w środę swój program QE i dołączył do Banku Rezerw Nowej Zelandii w normalizacji polityki monetarnej.

Ceny ropy naftowej z wyhamowaniem wzrostów. Bank Japonii utrzymał politykę na niezmienionym poziomie

W międzyczasie Bank Japonii utrzymał politykę na niezmienionym poziomie, ale zasygnalizował gołębią postawę, obniżając prognozy inflacji i wzrostu gospodarczego, podczas gdy Bank Rezerw Australii odmówił obrony swojego celu na rynku obligacji, jako że rynki agresywnie obstawiały wcześniejsze zacieśnienie.Inwestorzy zdają się oczekiwać teraz na decyzję Europejskiego Banku Centralnego i posiedzenie Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, a także na dane dotyczące PKB i zatrudnienia w USA, które zostaną opublikowane jeszcze dziś.

Spowolnienie w USA coraz większe?

W III kwartale 2021 r. amerykańska gospodarka prawdopodobnie rozwinęła się o 2,7 proc. w ujęciu kwartalnym, co byłoby najwolniejszym tempem od rekordowego spadku PKB o 31,2 proc. w II kwartale 2020 r., chociaż odrębny tracker z Atlanty Fed sugeruje, że wzrost może być jeszcze niższy i wynieść 0,2 proc.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w odmianie delta, globalne ograniczenia dostaw, niedobory materiałów i siły roboczej oraz gwałtownie rosnące ceny prawdopodobnie odbiły się zarówno na produkcji, jak i konsumpcji.

Wydatki gospodarstw domowych zostały zahamowane ze względu na samochody i podróże, zapasy są słabe ze względu na niedobory towarów, eksport spadł, a inwestycje mieszkaniowe w środki trwałe również mogły przyczynić się do spadku wzrostu w obliczu niskiego poziomu zapasów i rekordowych skoków cen.

Mimo to oczekuje się, że spowolnienie gospodarcze będzie krótkotrwałe, a PKB USA prawdopodobnie przyspieszy w IV kwartale i w przyszłym roku. Fed, na podstawie swoich projekcji makroekonomicznych, zakłada wzrost PKB na poziomie 5,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.

Spadająca ropa pomoże w decyzjach?

Kontrakty terminowe na ropę WTI zdają się spadać o 2 proc. i znajdują się przed południem poniżej 81 USD za baryłkę, spadając łącznie o ponad 5 proc. z najwyższego poziomu 85,41 USD osiągniętego w poniedziałek. Do korekty na rynku ropy mogły przyczynić się dane EIA, które pokazały, że zapasy ropy wzrosły w zeszłym tygodniu o 4,3 mln baryłek, czyli więcej niż oczekiwane 1,9 mln baryłek.

Jednak raport pokazał również, że zapasy ropy naftowej w centrum dostaw w Cushing, w Oklahomie, spadły najbardziej od stycznia. Tymczasem ceny ropy naftowej mogły znaleźć się pod presją w związku z doniesieniami, że Iran zgodził się wznowić szersze rozmowy z krajami zachodnimi na temat swojego programu nuklearnego, podsycając spekulacje na temat powrotu irańskiej ropy na rynki.

Jeśli wzrost cen ropy zostałby zahamowany, to wzrosłyby szanse na ustabilizowanie się również inflacji, której główną składową zdaje się obecnie wzrost cen energii.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here