Naga MarketsCeny ropy dość spokojne po kontrowersyjnej decyzji USA i sojuszników dot. rezerwCena ropy naftowej WTI opada o blisko 0,5% w czwartek w sytuacji oczekiwaniu na reakcję OPEC+ na postanowienia zaprezentowane przez USA w spółce z Chinami, Indiami, Japonią i UK związane z uwolnieniem strategicznych rezerw surowca.

Ropa WTI tanieje w czwartek

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX opada w czwartek rano o 0,47% do 78,03 dol. za baryłkę. Poprzednia, środowa sesja o stosunkowo ograniczonej zmienności finalnie zakończyła się skromną zniżką o 0,14%.Oznaczać to może, że rynek już w pełni przetrawił deklaracje Stanów Zjednoczonych i innych największych importerów ropy związane z uwalnianiem rezerw ropy.

Ceny ropy dość spokojne po kontrowersyjnej decyzji USA i sojuszników dot. rezerw
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Indie zdecydowały się na 5 mln baryłek, Chiny na 7 mln baryłek, a Wielka Brytania na zaledwie 1,5 mln. W przypadku Japonii ma to być około 4,2 mln baryłek. Na tym tle imponująco wygląda 50 mln baryłek ze strony Stanów Zjednoczonych. W przypadku USA, wypuszczenie 50 mln baryłek jest podzielone na dwie części: wymianę 32 mln baryłek i sprzedaż 18 mln baryłek.

– Skoordynowane uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez Stany Zjednoczone może dodać około 70 milionów do 80 milionów baryłek podaży ropy naftowej na rynki. – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

Analitycy ANZ twierdzą jednak, że uwolnienie 70 mln baryłek rezerw ropy może popchnąć rynek w kierunku nadwyżki. Bank spodziewa się, że OPEC+ zawiesi planowany plan podkręcenia produkcji w styczniu (spodziewane 400 tys. bpd więcej), co mogłoby uchronić rynki przed nierównowagą i wesprzeć Brent na poziomie 80 dolarów za baryłkę.

Zobacz również: Cena Cardano (ADA) na wielomiesięcznych minimach. Kontrowersyjna decyzja eToro

– Odważne posunięcie importerów ropy daje OPEC+ możliwość korekty polityki podażowej na najbliższym grudniowym posiedzeniu. – zaznaczyli analitycy Rystad.

Wall Street Journal podał w środę, że Arabia Saudyjska i Rosja rozważają taki ruch, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt nie są przekonane, że modyfikacja planów jest konieczna.

W odpowiedzi na pogłoski, International Energy Agency oskarżyła Arabię Saudyjską, Rosję i innych głównych producentów energii o tworzenie “sztucznego napięcia” na światowych rynkach ropy i gazu, wzywając OPEC+ do przyspieszenia powrotu dostaw.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Ministerstwo energii potwierdza, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są w pełni zaangażowane w umowę o współpracy z OPEC+ i nie ma wcześniejszego stanowiska w sprawie nadchodzącego spotkania. – stwierdzili przedstawiciele ZEA.

Chiny, największy importer ropy naftowej na świecie, nie powiedziały zbyt wiele na temat zamiarów uwolnienia ropy z rezerw na żądanie Stanów Zjednoczonych, choć przedstawiciele chińskiego rządu twierdzą, że będą uwalniać rezerwy ropy w zależności od swoich potrzeb.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here