Naga MarketsCeny ropy dostosowują się do fazy cyklu

Pole naftowe na tle zachodzącego słońcaSformułowane przez przed tygodniem oczekiwania wobec rynku ropy naftowej, który po dynamicznym początku roku powinien teraz wejść w fazę wyhamowania okazały się być na miejscu. Warto przy tym zauważyć, że ujemnym stopom zwrotu za ubiegły tydzień (Brent: –1,7 %, spadek do 61,64 USD/bbl, WTI:–0,2 %, spadek do 53,69 USD/bbl) nie zdołały też zapobiec wydarzenia w Wenezueli, co niewątpliwie można odebrać swoisty jako test dla rynkowego sentymentu. Wygląda zatem na to, że przy tych cenach jest on – jaki jest, czyli stonowany.

Co się zaś tyczy Wenezueli, to powinno się przywołać choć kilka prostych faktów, aby póki co, nie demonizować bieżącej sytuacji. Przede wszystkim pamiętajmy, że kraj ten z aktualną wielkością wydobycia na poziomie 1,33 mln baryłek (średnia za 2018 r.) nie odgrywa już tak istotnej roli jak dawniej. Jednocześnie jest też jednym z najbardziej ,,poszkodowanych” przez podażowe efekty amerykańskiej rewolucji łupkowej. Udział Wenezueli w zaspakajaniu światowego popytu na ropę oscyluje aktualnie na poziomie ok. 1,5 %, jest to więc wielkość, z którą na bieżące potrzeby, i nie tylko świat sobie raczej spokojnie poradzi. Nie zmienia to rzecz jasna tego, że ,,czynnik wenezuelski” zwłaszcza w połączeniu np. ograniczenia produkcji przez inne kraje OPEC i Rosję, może być na tyle sugestywnym, że da się na nim na szarpnąć na krótko rynek w górę.

Tym bardziej, że takie ,,inicjatywy” w tych dniach już były podejmowane, niemniej stopa zwrotu z minionego tygodnia, jak już zauważyliśmy ,,obroniła się” przy oczekiwanych przez nas znakach minusowych. Pewien wpływ na to mogła mieć także znajdująca się z pozoru poza głównym nurtem wydarzeń, prognoza analityków Nomury, zakładająca, że w 2019 r. popyt na benzynę wzrośnie w Chinach o +0,5 %, w 2018 r. było to +4,0 %.

Złoto ciągle obiecujące

Po tygodniu ,,przerwy” do wzrostów powróciło złoto, które w trakcie pięciu minionych dni handlowych podrożało w sumie o +1,2 % w sieciowym obrocie elektronicznym, a na fixingu: +0,7 %. Generalnie z ,,żelaznej trójki” cieszącej się największym tradycyjnie zainteresowaniem inwestorów, czyli ropa, złoto, miedź, to właśnie przed złotem rysowały się jakby na ten czas najlepsze perspektywy, głównie ze względu na nowe – stare problemy Donalda Trumpa z wymiarem sprawiedliwości, Brexit, czy Chiny. W wymiarze geopolitycznym nie można też bagatelizować Wenezueli, która może stać się otwartym teatrem ścierania się mocarstw o wpływy w tym kraju.

Drugim takim metalem szlachetnym, który w minionym tygodniu podążał w tym samym kierunku na obu parkietach był pallad, lecz tu akurat był to wektor ,,południowy”, tj.: –1,1 % (sieć) i –4,3 %(fixing). W przypadku srebra (sieć:+1,9 %, fixing: –0,6 % ) i platyny (sieć:+2,0 %, fixing: –0,7 %) obserwowaliśmy zróżnicowanie. Zasadniczych przyczyn tych różnic upatrywać należy w dużo większej elastyczności reagowania rynku sieciowego na piątkowy ruch eurodolara (+1,1 %).

Chiny na przedpolach recesji?

W obliczu słabych, a jednocześnie układających się już w pewien ciąg niepokojących sygnałów o słabnącej gospodarce Chin, o czym jeszcze za chwilę, zastanawiać mogą ponownie wyraźne wzrosty cen niektórych metali przemysłowych, z poprawką na cynę (–0,4 %) oraz ,,londyńską” miedź.
I tak: aluminium (+1,5 %), cynk (+2,8 %), miedź (Nowy Jork: +0,5 %, Londyn: –1,9 %), nikiel (+1,2 %), ołów(+5,7 %). Progresję tę trudno chyba tłumaczyć inaczej niż aktywnością zakupową strony przemysłowej.

Powracając natomiast do Państwa Środka to sprawa w największym skrócie ma się, że ogłoszona oficjalnie przez Pekin informacja o wzroście PKB o 6,6 % w 2018 r., notabene jest to najniższa dynamika podawana przez Chiny od 1990 r., została skonfrontowana z niezależnymi opiniami chińskich ekonomistów. Profesor Xiang Songzuo z Beijing Renmini University, były główny ekonomista Agricultural Bank of China – szacuje, iż w rzeczywistości PKB Państwa Środka wzrósł w minionym roku o ok. 1,6 %, co oznacza, że ze względu na kierunek trendu – recesja jest w tym roku prawdopodobna. Podczas, gdy oczekuje się, że tzw. ,,oficjalne czynniki” podadzą projekcję wzrostu PKB na ten rok pomiędzy +6,0 % a +6,5 %.

Do powszechnie znanych problemów dochodzi także pogarszająca się kondycja ekonomiczna chińskich gospodarstw domowych, czego wyrazem jest m.in. słabnący popyt na nowe samochody oraz na elektronikę użytkową (niedawno Apple poinformował o pogarszającej się sprzedaży w Chinach). Państwo Środka przygotowuje się właśnie do swego najważniejszego święta, którym jest Chiński Nowy Rok. Wraz z nastaniem 5 lutego rozpocznie Rok Świni/Dzika, z obfitością może być jednak różnie…

Przemienności na rynku towarów rolno – spożywczych

W dalszym ciągu sporą przemienność kierunków w zakresie tygodniowych stóp zwrotu obserwujemy na rynkach towarów rolno – spożywczych. O ile na parkietach zbóż i roślin oleistych mieliśmy jeszcze pewną przewagę popytu nad podażą: pszenica (,,zwykła”: +0,4 %, twarda/czerwona: +0,7 %). kukurydza (–0,4 %), soja(fasolka:+0,9 %, mączka: –0,4 %), owies (–2,5 %), ryż (+0,4 %), rzepak (+0,6 %); to nie było już jej widać na rynku ,,mięsa czerwonego”: wołowina (młode woły: +0,5%, ,,żywiec: –0,4 %), a wieprzowina (–6,2 %).

Z kolei wśród softów przysłowiową enklawą wzrostów stała się kawa Arabica: +1,7 % (bo Robusta: –0,6 %). W tej sytuacji ,,pod kreską”: znalazły się kakao (–4,2 %), cukier (biały: –3,9 %, brązowy/trzcinowy: –4,5 %, a także mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–0,3 %). Niewykluczone, że za słabością tegorocznych notowań kakao stoją nie tylko prognozy pomyślnych zbiorów a afrykańskim pasie uprawnym, wynikające m.in. korzystnego dla uprawy układu El Nino, ale może to być również pochodna obaw o przyszły popyt konsumpcyjny w Chinach. Doświadczenia z Zachodem są takie, że gdy pojawia się kryzys, to popyt na czekoladę jak w 2008 r. wzrasta, w przypadku Chin tego rodzaju zjawiska – ekonomika konsumpcji jeszcze nie przetestowała.

Nie brakuje opinii, że w tym roku interesująco może zachowywać się bawełna, której kurs w poprzednim tygodniu wzrósł o +0,3 %, a od początku 2019 r. jest to zwyżka rzędu +2,3 %. Traderzy zza Atlantyku progresję tę przypisują niekorzystnym czynnikom pogodowym w okresie wegetacyjnym, który ma miejsce m.in. w Pakistanie, Indiach czy Australii. Niewiadomą są również zbiory w USA, zwłaszcza te pochodzące ze stanu Teksas.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski SAConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here