Naga Markets

Notowania miedzi kontynuują ubiegłotygodniową wyprzedaż

Spadkom cen miedzi sprzyjają doniesienia z Chin, dotyczące sytuacji pandemicznej w tym kraju. W Pekinie zamknięto część szkół, a w Guangzhou wprowadzono 5-dniowy lockdown w najliczniejszej pod kątem zaludnienia części miasta. To wszystko budzi obawy o rozszerzenie restrykcji na kolejne dni i możliwie kolejne rejony kraju, jeśli nie zatrzyma się obserwowany obecnie wzrost liczby zakażeń Covid-19.

Chiny odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na miedź, dlatego sytuacja w tym kraju szczególnie mocno odbija się na cenach tego metalu. Co prawda wsparciem dla miedzi był nieco większy import do Chin, ale wynikał od głównie z faktu, że kraj ten uzupełniał uszczuplone wcześniej zapasy tego metalu.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Mimo że faktycznie ceny miedzi są uznawane za niskie, to póki co sytuacja gospodarcza Chin skłania do ostrożności. Jeszcze w najbliższych miesiącach ceny miedzi mogą pozostawać pod presją trudnej sytuacji w tym kraju, zaś długoterminowo mają one szanse na solidny ruch wzrostowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykorzystanie miedzi nie tylko w tradycyjnych sektorach gospodarki, lecz także w wielu branżach związanych z transformacją energetyczną.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDlaczego cena ropy nie rośnie? Embargo na rosyjską ropę coraz bliżej! | Rynkowe Tankowanie #73
Następny artykułKurs franka: spodziewane silne umocnienie CHF wobec euro w 2023 – ING
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here