Naga MarketsSzybki powrót cen złota do wzrostów.

Bieżący tydzień (a tym samym także miesiąc) rozpoczął się dla cen złota od luki spadkowej i dynamicznego zejścia poniżej 1400 USD za uncję. Ten gwałtowny ruch inwestorów wynikał ze spadku awersji inwestorów do ryzyka po rezultatach rozmów G20.

Niemniej, po tamtym optymizmie na szerokich rynkach finansowych – i jednocześnie po pesymizmie na rynku złota – nie ma już śladu. Wczoraj cena kruszcu dynamicznie odbiła w górę, kończąc sesję powyżej poziomu 1420 USD za uncję. Natomiast dzisiaj rano notowania złota zaatakowały nawet niedawne, tegoroczne maksima, w okolicach 1440 USD za uncję, jednak ten ruch wywołał wyrazistą reakcję sprzedających.

kurs złota 3 lipca
Notowania złota – dane dzienne

 Notowania złota rosną wraz z pojawieniem się po raz kolejny podwyższonej awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Zaledwie kilka dni po spotkaniu G20 i pozytywnych rezultatach rozmów na linii USA-Chiny, na pierwszy plan wysunęły się bowiem konflikty handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Zresztą, na rynku panuje także ogólny brak wiary w to, że rychło uda się wypracować jakiekolwiek porozumienie pomiędzy USA a Chinami, ponieważ kraje te dzieli wiele spornych kwestii.

Nie bez znaczenia dla cen złota były ostatnie słabe dane makroekonomiczne, które pojawiły się m.in. w Stanach Zjednoczonych. Rozbudzają one oczekiwania obniżek stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku, z których najbliższa może się wydarzyć już podczas najbliższego spotkania FOMC. Niewykluczone, że wpływ na tę decyzję będą miały dane, które pojawią się jeszcze w tym tygodniu, zwłaszcza piątkowe informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Wezwanie Kolumbii do wprowadzenia ceny minimalnej na rynku kawy.

Już od ponad miesiąca na rynku kawy dominuje strona popytowa. Notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze w maju poruszały się nawet poniżej poziomu 90 centów za funt, obecnie oscylują w okolicach 1,10 USD za funt. W miniony poniedziałek notowania kawy sięgnęły najwyższych poziomów od 7 miesięcy.

Zwyżka cen kawy w ostatnich tygodniach wiązała się w dużej mierze z obawami dotyczącymi niskich temperatur powietrza, a nawet przymrozków w Brazylii – kraju będącym największym producentem kawy na świecie. Wzrostom cen kawy sprzyjał także spadek wartości amerykańskiego dolara, który na ogół zniechęca południowoamerykańskich rolników do sprzedaży surowca za granicę.

Istotnym problemem pozostaje jednak nadwyżka na globalnym rynku tego surowca. Doprowadziła ona do wyraźnej presji spadkowej na cenach kawy w ostatnich latach, wobec której ostatnie zwyżki miały nieporównywalnie niewielką skalę. Z pewnością presja spadkowa powróci, jeśli na rynku nic się fundamentalnie nie zmieni.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here