Naga MarketsCeny gazu zdobywają kolejne szczyty. Niedobory gazu w Europie największe od ponad dekadyCena kontraktów terminowych na gaz ziemny notowanych w Stanach Zjednoczonych wydaje się nadal zdecydowanie rosnąć i znajduje się na poziomie ostatnio obserwowanym 7,5 roku temu, zbliżając się do 6,5 USD za MM/Btu (brytyjska jednostka cieplna). Oznacza to, że od początku roku cena gazu wzrosła o 150 proc., z czego aż o 74 proc. tylko przez ostatni kwartał.

Cena gazu najwyższa od 7 lat

Rajd cen surowców energetycznych wydaje się kontynuowany, a jego szczególnym wyznacznikiem mogą być ceny gazu zarówno te notowane w Europie, jak w Stanach Zjednoczonych. Wciąż mogą one piąć się w górę przed sezonem zimowym.Zbliżający się sezon zimowy na północy naszego globu jeszcze bardziej zdaje się napędzać popyt na ten surowiec. Z kolei niedobory gazu w Europie są największe od ponad dekady, biorąc pod uwagę obecną porę roku.

Ogromny popyt na gaz z Azji

Jak podają źródła międzynarodowe Rosjanie i Gazprom nie mają zamiaru zwiększać przesyłu gazu do Europy, za to w Chinach import jest już dwukrotnie wyższy niż w 2020 r. Z kolei Amerykanie stają się głównym eksporterem gazu LNG, mimo że sami też mają problemy z zapasami surowca przed zimą, gdyż poziom zapasów jest poniżej pięcioletniej średniej.

Co więcej, na ok. połowie terenu Stanów Zjednoczonych wciąż trwa susza, która uniemożliwia produkcję prądu przez hydroelektrownie, gdyż zbiorniki i tamy są puste i przepływ wody nie jest w stanie obracać turbin. Stąd braki w produkcji można pokryć elektrowniami zasilanymi gazem.

Podwyżka stóp w Nowej Zelandii

Zmieniając temat na rynek walutowy, bank centralny Nowej Zelandii zdecydował się na podwyżkę głównej stopy procentowej z 0,25 do 0,5 proc. i była to pierwsza podwyżka od 2014 r. Rynek jej oczekiwał, a zatem kurs NZD/USD nie zareagował silnym wzrostem, natomiast dalsze wydarzenia pokazały wręcz przeciwny obrót spraw. W komunikacie do decyzji można przeczytać, że jeśli chodzi o perspektywy inflacyjne, oczekuje się, że w najbliższym czasie inflacja zasadnicza wzrośnie powyżej 4 proc., a następnie powróci do poziomu 2 proc. w perspektywie średnioterminowej.

Wzrost inflacji w najbliższym czasie jest wzmocniony przez wyższe ceny ropy, rosnące koszty transportu i wpływ niedoborów dostaw. Rada banku dodała, że z czasem spodziewane jest dalsze usuwanie bodźców monetarnych, przy czym przyszłe posunięcia będą uzależnione od średnioterminowych perspektyw inflacji i zatrudnienia. Zwłaszcza to ostatnie zdanie mogło wprawić kupujących NZD w zakłopotanie, ponieważ nie została określona jasna ścieżka ewentualnych dalszych podwyżek. Stąd kurs NZD/USD finalnie zdaje się spadać dziś o poranku do poziomu 0,6920.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: develia kurs akcji | kantorowy kurs jena | kurs hrywny kantor | kurs franka złoty | playway cena akcji | akcje bank handlowy | euro |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here