Naga MarketsBank Rezerwy Południowej Afryki (Sarb) tworzy wyspecjalizowaną jednostkę do monitorowania kryptowalut i rozwoju sektora Fintech oraz informuje o przyszłych regulacjach. Pierwszym z postawionych zadań będzie ustanowienie proof of concept (PoC) dla rozliczeń międzybankowych opartych na DLT.

Według dyrektora ds. praktyk bankowych, Bridget Kinga, kryptowaluty obecnie nie wchodzą w zakres kompetencji tradycyjnych usług bankowych i płatniczych, a nowa jednostka będzie najprawdopodobniej miała za zadanie ustanowienie samoregulującego podejścia do kryptowalut.

Organizacja samoregulująca (SRO) byłaby organem pozarządowym mającym uprawnienia do publikowania własnych zasad, dyrektyw i standardów branżowych, a przede wszystkim miałaby na celu zapobieganie ryzyku systemowemu, ale umożliwiać wprowadzanie wystarczającej ilości innowacji dotyczmując kroku innym jurysdykcjom.

“Przedwczesne regulowanie kryptowalut może mieć negatywne konsekwencje ograniczania wzrostu i innowacyjności branży” – stwierdza King. “Ponadto, jeśli przepisy zostaną opracowane w oparciu o istniejącą technologię, która wciąż znajduje się w fazie wzrostu, istnieje ryzyko, że technologia mogłaby się tak bardzo zmienić do czasu uchwalenia przepisów, że będą one przestarzałe lub wymgające natychmiastowej aktualizacji w celu dostosowania do najnowszych technologii. “

Jednak podejście typu “hands-off” musiałoby być również zrównoważone z niebezpieczeństwem nieuregulowanego rynku fintech ze względu na anonimowość kryptowalut i działania hackerów – powiedział King.

Pierwszym zadaniem jednostki śledczej banku centralnego, byłoby zbadanie wykonalności systemu opartego na DLT do przetwarzania bezpiecznych płatności elektronicznych. W tym celu uruchamia PoC, aby powielić rozliczenia i rozrachunki międzybankowe za pomocą Quorum, systemu opartego na Ethereum.

“Celem tego projektu jest praktyczne zrozumienie DLT poprzez rozwój PoC we współpracy z sektorem bankowym. Celem POC jest przetwarzanie rozliczeń i rozrachunków międzybankowych na DLT, które pozwolą Sarb i przemysłowi wspólnie ocenić potencjalne korzyści i ryzyko związane z DLT “, stwierdził Sarb.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here