Naga Marketspękająca moneta bitcoinDokładnie rok temu obserwowaliśmy dynamiczny wzrost zainteresowania kryptowalutami. Analitycy prześcigali się w prognozach dotyczących przyszłej wyceny BTC sugerując, że cyfrowe złoto może osiągnąć nawet 1 mln USD. Ponadto tematem wirtualnych walut zaczęły interesować się populistyczne media, które wcześniej niewiele miały wspólnego z tematyką finansową czy inwestycyjną. Wówczas nikt się chyba jeszcze nie spodziewał, że wraz z nastaniem drugiej połowy grudnia 2017 r. tak wiele ulegnie zmianie. Od tego czasu kurs BTC osunął się bowiemo ponad 70%. 


Zdaniem szefowej Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej kryptowalutowa gorączka zaczyna blednąć a podniecenie inwestorów jest coraz mniejsze. Jak donosi donosi rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, przemawiając na forum innowacyjnych technologii finansowych FINOPOLIS w Soczi, Elvira Nabiullina przyznała, iż jej zdaniem kryptowaluty i technologia blockchain są teraz traktowane bardziej racjonalnie. Podkreśliła, że niepowodzenie większości projektów i ICO sprawiło, że inwestorzy są bardziej praktyczni i trzeźwi niż kiedykolwiek wcześniej:

Te artykuły również Cię zainteresują
“Na szczęście kryptograficzna gorączka zaczęła się zmniejszać. Technologie takie jak blockchain wzbudziły wielki entuzjazm, ale teraz, na tyle, na ile to możliwe, podejście do nich jest bardziej trzeźwe.”

Może Cię zainteresować: Rosja wykorzysta blockchain do powstrzymania nadużyć na rynku pracy

 

Szefowa Banku Centralnego zauważyła również, że przedsiębiorcy poszukują obecnie sposobów na wdrożenie technologii blockchain w swojej działalności. Wspomniała także o Initial Coin Offerings (ICO), uważając je za “doskonałą metodę pozyskiwania funduszy”. Dodała jednak, że metoda ta jest słabo chroniona przed oszustwami.

Podsumowując, Nabiullina zauważyła, że cyfrowe technologie finansowe zyskały wreszcie masowe zastosowanie:

“Biznes stara się ulepszać takie technologie, szukając przykładów ich praktycznego zastosowania (…) Cyfrowe finanse nie są już światem zaawansowanego konsumenta. To świat masowego konsumenta” – wyjaśniła.

Komentarze te pomogły pokazać postawę rosyjskiego banku centralnego, zwłaszcza wobec ICO. Pokazały one także nowe podeście Nabulliny do aktywów kryptograficznych. Warto przypomnieć, że jakiś czas temu nazwała ona waluty wirtualne “substytutami pieniądza”, stwierdzając, że nie znajdą się one na rosyjskich giełdach. Ponadto powiedziała, że bank centralny “kategorycznie sprzeciwia się” regulacji kryptokuruty lub zrównywaniu ich z walutą obcą.

Zobacz także: Rosjanie chcą monitorować transakcje kryptowalutowe

Pomimo konserwatywnego stanowiska banku centralnego, największe rosyjskie banki są podobno zainteresowane pracą z aktywami kryptograficznymi. Według lokalnych źródeł znających tę sprawę, przedstawiciele rosyjskich banków zorganizowali nawet prywatny okrągły stół, aby dowiedzieć się więcej o przepisach dotyczących kryptografii w Japonii, Luksemburgu i Singapurze oraz jak dostosować je do rosyjskiej przestrzeni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSEC uruchamia FinHub
Następny artykułEFIX: Słabe euro i funt wspierają umacnianie USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here