Naga Markets
rubelOd wczesnych godzin sesji europejskiej na rublu zrobiło się bardzo gorąco. Wszystko wskazuje na to, że CBR po raz kolejny zdecydował się na interwencję na rublu w celu ograniczenia dynamicznych osunięć rosyjskiej waluty.


Zaprezentowany poniżej screen jest na to doskonałym dowodem:

Gwałtowne osunięcia na USD/RUB | Źródło: Bloomberg
Gwałtowne osunięcia na USD/RUB | Źródło: Bloomberg

Druga interwencja w tym tygodniu

Nie jest to pierwsze zamierzone działanie na rynku kapitałowym w wykonaniu Centralnego Banku Rosji w ostatnich dniach. CBR potwierdziło, że interweniowało początkowo w poniedziałek. Odnośnie dzisiejszego, nagłego osunięcia USD/RUB również udało uzyskać się oficjalne potwierdzenie – Centralny Bank Rosji drugi raz w krótkim odstępie czasu bronił waluty.

Jak się okazało, na ten cel wydano ponad 700 milionów dolarów. CBR co prawda jakiś czas temu miał wycofać się z tej formy interweniowania, jednak gdy okazało się, że rubel w przeciągu ostatnich dwóch dni notował najgłębsze spadki w stosunku do USD i EUR od czasów rosyjskiego kryzysu w 1998, postanowiono zmienić taktykę.

Co wspólnego ma Władimir Putin, cena ropy i wartość USD/RUB? Wszystkie przekroczą 63 w przyszłym roku – popularny dowcip w rosyjskich mediach społecznościowych.

Cytowany po prawej stronie dowcip na pewno wywołuje uśmiech na twarzy, jednak przedstawia bardzo poważny problem, z którym boryka się Rosja. Krajowa waluta okazała się być niezwykle wrażliwa na osunięcia ceny ropy – korelacja pomiędzy indeksem ropy brent a RUB/USD jest doskonale widoczna na poniższym wykresie:

RUB/USD w porównaniu do ropy brent | Źródło: Bloomberg
RUB/USD w porównaniu do ropy brent | Źródło: Bloomberg

Bezsilny bank centralny

Od początku roku rezerwy międzynarodowe Rosji skurczyły się o prawie 90 miliardów dolarów do poziomu 420.4 mld USD. W samym jedynie październiku CBR wydał 15 miliardów dolarów na uchronienie rubla przed dynamicznym spadkami.

Jak się jednak okazało zabiegi te zaledwie opóźniły w czasie nieuchronne wydarzenia. Bank centralny razem z rządem musi obecnie zdecydować ile jeszcze środków chce przeznaczyć na interwencje walutowe. Problem jest o tyle poważny, że w przeciągu następnych 12 miesięcy rosyjscy przedsiębiorcy muszą zwrócić ponad 130 miliardów dolarów długów zaciągniętych w obcej walucie. Przy obecnych, rekordowo wysokich kursach USD/RUB oznacza to ogromne kłopoty.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSilny sygnał kupna na USDCAD
Następny artykułWolumeny Click 365 w górę o 2.4% w listopadzie
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

1 KOMENTARZ

  1. Jest jeszcze inne tło dla rubla, nie tylko ropa. Ogólny odpływ z EM do dolara związany z polityką monetarną – więc tutaj mamy synergię dwóch czynników. Bank Rosji może sobie interweniować do usranej śmierci. W latach 80′ Fed miał podobny problem, zdaje się, że wtedy podnieśli stopy procentowe do 20%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here