Naga MarketsCena złota zamyka najlepszy kwartał od 4 lat. Kosztuje niemal 1800 dol. za uncjęCeny złota zmierzają w kierunku największej kwartalnej zwyżki kursu od 2016 roku z uwagi na niesamowity wzrost popytu na aktywa typu “safe have” wywołany pandemią koronawirusa, która niestety na ten moment zdaje się nie odpuszczać.

  • Ceny złota kontynuują wzrosty, a wpływ mają na to przede wszystkim gospodarcze sentymenty na całym świecie. 
  • Cena spot za złoto zbliża się już do 1800 dol. za uncję i wynosi około 1772 dol.
  • Złoto rośnie już 7 kwartałów z rzędu.

Złoto rośnie wskutek sytuacji gospodarczej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek, że najgorsze w pandemii dopiero przed nami.

– Chcemy, żeby to się już skończyło. Chcemy wrócić do swojego normalnego życia. Ale rzeczywistość mówi nam, że w ogóle nie jesteśmy blisko końca pandemii – oświadczył przewodniczący organizacji, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Choć wiele państw poczyniło postępy, to globalnie pandemia właściwie nadal przyspiesza – dodał.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła już 0,5 mln przypadków, a ilość potwierdzonych przypadków choroby to już ponad 10 mln.

Do negatywnych sentymentów, które mają pozytywny wpływ na ceny złota, dochodzą także głosy o geopolitycznych napięciach między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Chińskie władze wprowadził zatwierdziły niedawno przełomową zmianą przepisów bezpieczeństwa w Hong Kongu, który jest jednym z głównych międzynarodowych centrów finansowych. Tymczasem, prezydent Donald Trump i jego świta jako odpowiedź na zapędy Chin zapowiedzieli, że zawieszają specjalne przywileje nadane Hong Kongowi, m.in. związane z ulgami celnymi i licencjami na eksport.

Nie bez znaczenia są także sygnały od Rezerwy Federalnej w USA i wpływ jej polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują oświadczenia od Jerome Powella, które odniesie się do wcześniejszego zeznania przed komitetem House Financial Services. Wtedy, Powell zaznaczył jak niezwykle ważne jest zatrzymanie pandemii w celu odbudowy amerykańskiej gospodark.

Ceny złota rosną niemal w każdym przedziale czasowym

Od początku tego roku, cena złota spot względem dolara wzrosła o 16,83%. W ujęciu kwartalnym od 30 marca do 30 czerwca 2020 roku jest to 12%. Oznacza to siedem kolejnych kwartałów wzrostów.

Złoto rośnie już siedem kwartałów, cena spot blisko 1800 dol. za uncję
Notowania złota spot względem USD. Źródło: stooq.pl

Natomiast, 10-letnia stopa zwrotu z inwestycji w złoto wynosi 42,84%, a 5-letnia 51,15%. Obecnie, cena spot za złoto zbliża się do psychologicznej bariery na poziomie 1800 dol. za uncję i na ten moment wynosi 1772,42 dol.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here