Naga MarketsSztabki złota Cena złotaW wakacje złoto błyszczało najjaśniej od 6 lat, ale początek września przyniósł przeceny na tym surowcu. Mimo tego notowania utrzymują się na poziomie ponad 6000 złotych za uncję, a eksperci nie przewidują końca hossy na tym rynku. Pierwsza połowa miesiąca otwiera przed inwestorami wachlarz szans, bo – zdaniem analityków – niemoc złota została przełamana. 


Początek września to wahania na rynku złota i pierwszy od wiosny dołek, więc pojawia się pytanie: jaka jest przyszłość inwestycji w złoto? Geopolityczna zawierucha zdaje się nie mieć końca, a to jednak informacje o wznowieniu rozmów na linii USA-Chiny oraz o publikacji danych na temat rynku pracy i sektora usługowego USA okazały się impulsem do spadków cen złota. 

Nie należy też ignorować faktu, że przez spokojny okres wakacji inwestorzy nabrali apetytu na ryzyko przyczynił się do odbicia w górę notowań amerykańskiego dolara, a tym samym spadku cen złota. Jednak eksperci uważają, że ceny kruszcu będą nadal wysokie, bo świat boi się recesji, a banki centralne obniżają stopy procentowe. Co więcej – różne kraje (w tym Polska) zwiększają swoje rezerwy, kupując złoto.

Warto inwestować w złoto?

– W miesiącach letnich metale szlachetne mocno drożały na fali wzrostu awersji do ryzyka oraz, przede wszystkim, spadku dochodowości obligacji skarbowych USA – wyjaśnia Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers. Pytanie czy nadal warto inwestować w złoto? – Optymizm pewnie nie utrzyma się za długo. Warto więc inwestować w złoto, gdy kurs jest w korekcie – ocenia Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

W ujęciu historycznym notowania złota rosły w trudnych warunkach rynkowych. Z perspektywy lat złoto faktycznie stanowi dobre zabezpieczenie przez utratą wartości realnej dolara, ponieważ zachowuje siłę nabywczą. Podaży tego surowca nie można zwiększyć, co w przypadku walut papierowych jest możliwe. Należy też wziąć pod uwagę koszty wydobycia złota, które są wysokie (koszt energii i płac). To wpływa na mniejsze wydobycie oraz wyższą wycenę.

Od czego zależą ceny złota?

To, ile kosztuje złoto zależy od zawirowań gospodarczych, ale – w przeciwieństwie do innych inwestycji – jego cena rzadko spada drastycznie. Wartość złota podaje się w dolarze amerykańskim, dlatego dla polskiego inwestora kluczową rolę odgrywa kurs USD/PLN. 

Złoto jest globalną walutą, a jego notowania jednocześnie są odnośnikiem dla wielu inwestorów. W sytuacji niepewności na rynku, wielu z nich szybko zmierza do „bezpiecznej przystani”, gdyż zasadniczo niskie korelacje tego – wyjątkowo trwałego i tysiącleciami docenianego metalu – postrzegane są jako mniejsze ryzyko. Ponadto złoto to dobra dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, ochrona przed deprecjacją dolara oraz zwrot z inwestycji na przestrzeni lat.

Rynek złota stanowił przez większość ostatnich tygodni arenę dla szalejących byków. Cena kruszcu wybiła się górą z wieloletniej konsolidacji i wyszła na 6 letnie maksima, teraz przyszła pora na korektę. To nie oznacza jednak, że nie warto w nie inwestować. Fizyczne złoto, czyli m.in. sztabki i monety, są doskonałą formą zabezpieczenia kapitału zarówno przed inflacją, jak i ryzykiem związanym z kryzysami gospodarczymi. 

Korzyści

W czasach ekspansji kryptowalut wydawało się, że złoto i fizyczne pieniądze stracą na atrakcyjności, ale okazało się, że złoto nadal kusi inwestorów. Korzyści z inwestycji w złoto możemy się spodziewać nie tylko, gdy na rynku panują nerwy. Pamiętajmy, że cena złota  pnie się w górę i średnio rocznie jest wyżej o 10 proc. od 1971 roku, od upadku systemu z Bretton Woods. 

Od ostatnich 10 lat średnioroczne stopy zwrotu z tego aktywa są mniejsze od tych z rynku akcyjnego, ale wyższe od wyników, jakie potencjalnie dawał rynek obligacji amerykańskich czy rynki towarowe. Jeśli przeanalizujemy ostatnie 20 lat okazuje się, że królewski metal dał zarobić więcej niż rynek papierów udziałowych USA oraz akcje krajów wchodzących w skład indeksu EAFE.

Jak inwestować w złoto?

W Polsce złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT oraz podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Inwestycja w złoto jest od wieków najbezpieczniejszą lokatą długoterminową, która swoją jakością gwarantuje ochronę zysku, ale nie potrzebuje w tym celu bankowego cyrografu. Złoto, w przeciwieństwie do innych inwestycji, nie traci swojego blasku.

Obecnie rynek oferuje kilka form pośrednich inwestycji w metale szlachetne. Jedną z nich jest lokowanie kapitału w papiery wartościowe spółek trudniących się wydobyciem surowca. Jednak kurs akcji nie zawsze jest silnie skorelowany z wyceną metalu na rynku, dlatego popularność zyskują instrumenty oparte o cenę rynkową złota tj.: kontrakty futures, kontrakty CFD, fundusze ETF. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rynku złota, to pobierz darmowy ebook.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here