Naga MarketsCena złota zachowuje się podobnie jak podczas Wielkiego Kryzysu. Sierakowska (DM BOŚ)
Dorota Sierakowska

Gościem najnowszego odcinka Biznes Focus jest analityk surowcowy DM BOŚ, Dorota Sierakowska. W rozmowie z Cezarym Andrzejczykiem bierze pod lupę historyczne szczyty na złocie, sytuację na rynku ropy naftowej oraz miedzi. Zdaniem Sierakowskiej, obecna sytuacja jest niemal lustrzanym odbiciem zachowania kursu złoto po kryzysie gospodarczym z 2008 roku – wówczas złoto również bardzo szybko spadało, po czym przeszło do dynamicznych wzrostów rysując ostatecznie w 2011 roku nowe, historyczne maksima. Tym razem cały ten proces zamknął się w kilku miesiącach, zachowanie ceny jest jednak analogiczne.

  • Notowania złota wybijają poziom 2050 dolarów za uncję i od początku roku umacniają się o niemal 35%
  • Kurs ropy naftowej w czwartek balansuje w okolicach ponad 42 dolarów za baryłkę, od stycznia traci jednak ponad 30%
  • Beneficjentem ostatnich wzrostów jest również miedź, której kontrakty terminowe wyceniane są na niemal 300 dolarów, co jest najwyższym poziomem od początku 2019 roku

Niepewność i krach gospodarczy, to pożywka dla wzrostów złota, twierdzi D. Sierakowska

Cenny metal jakim jest złoto od lat kojarzy się z bezpieczeństwem i bogactwem, co przekłada się psychologicznie również na rynki finansowe. W okresach wzmożonego apetytu na ryzyko inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu na bardziej ryzykownych rynkach, gdy jednak przychodzi chwila załamania i rynkowej niepewności w popłochu uciekają do złota, licząc na stabilizację i zabezpieczenie wartości swojego kapitału

Te artykuły również Cię zainteresują
Łącząc status bezpiecznej przystani, z dezinflacyjnym charakterem złota i inflacyjną naturą dolara, do którego wyceniany jest cenny kruszec, rynek znalazł się w sytuacji, gdzie cena złota dynamicznie rośnie i nie potrafi się zatrzymać. Paweł Grubiak, Prezes Zarządu Superfund TFI na antenie Comparic24.tv stwierdzał, że do bańki spekulacyjnej nadal daleko, a złoto może dojść nawet do poziomu 4 tysięcy dolarów za uncję.

Zobacz również: Goldman Sachs: złoto po 2300 USD w 2022 r.

Część inwestorów chce obecnie posiadać złoto dla uzupełnienia swojego portfela, część chce posiadać je namacalnie, w formie monet lub sztabek. Po drugie, gdy tanieją inne aktywa lub istnieje ryzyko, że w gospodarce będzie działo się słabo, złoto jest traktowane jako bezpieczna przystań. Zyskuje na wartości z tego powodu, że jest akoniunkturalne i jego notowania nie poruszają się tak jak notowania innych popularnych instrumentów – komentuje Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCeny złota sięgają już okolic 2060 USD za uncję
Następny artykułUSA: Mniej wniosków o zasiłek, ale wciąż ponad 1 mln. Jak reaguje dolar?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here