Naga MarketsSztabki złota Cena złotaCena złota zmierza do zakończenia roku z najlepszym wynikiem od dekady po burzliwych dla notowań kruszcu 12 miesiącach, w trakcie których wyznaczony został nowy szczyt wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Jeszcze lepiej wyglądają notowania srebra, które od początku mijającego roku zyskały ponad 48%.

  • Od początku roku cena złota zyskała niemal 25%
  • W nadchodzącym roku głównym sentymentem na rynku surowców nadal będzie rozwój pandemii, choć tłumić go może postęp we wdrażaniu szczepionek
  • Nasza prognoza dotycząca ceny złota na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem

Cena złota z najlepszym rocznym od dekady

Kurs złota spot skorzystał w tym roku z napływu kapitału do grupy aktyw safe-haven w związku z niepewną sytuacją gospodarczą prowadzącą do globalnego kryzysu. Początkowo wybuch pandemii zdołował notowania metali szlachetnych z uwagi na ucieczkę inwestorów do gotówki, jednak nagły rajd w zaledwie pięć miesięcy doprowadził do wzrostu ceny złota do 2075 dol. i wyznaczenia nowych rekordowych szczytów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota z perspektywą wzrostu nawet do 2000 dol. w 2021 r.
Notowania ceny złota spot w interwale rocznym. Źródło: tradingview.com

Niestety, od tamtego czasu kolejne cztery miesiące przyniosły stratę, ale sytuacja odmieniła się w grudniu i cena złota zmierza do zakończenia ostatniego miesiąca roku niemal 6,5% na plusie. W czwartek, 31 grudnia, kurs złota spot spada co prawda o skromne 0,14% do 1892 dol. po nieudanej próbie zdobycia poziomów powyżej 1900 dol.

Cena złota z perspektywą wzrostu nawet do 2000 dol. w 2021 r.
Notowania ceny złota spot w 2020 roku w interwale dziennym. Źródło: tradingview.com

Głównym wsparciem dla złota była trudna sytuacja gospodarcza, która jest jak woda na młyn cen kruszców. Prawdopodobnie będzie trwała ona nadal, a jak twierdzą analitycy z McKinsey Insights, moment powrotu koniunktury na właściwe tory potencjalnie nastąpi najpewniej dopiero na przełomie III i IV kw. 2021 r.

Polityka monetarna Rezerwy Federalnej, która zgodnie z teorią globalnego cyklu finansowego ma zasadniczy wpływ na zachowanie globalnych cen aktywów, z uwagi na jej luźny charakter w nadchodzącym roku będzie zapewne wywierać pozytywną presję na kurs złota.

Dodatkowo, osłabienie dolara względem głównych par walutowych będzie wynosić w górę kurs złota, z uwagi na denominowanie cen metali szlachetnych w amerykańskiej walucie. Duża część instytucji finansowych przewiduje deprecjacyjny ruch dolara w 2021 r., między innymi ING FX.

Zobacz również: Kurs dolara spadnie, twierdzą analitycy SEB. Zalecają sprzedaż

Zdania instytucji co do przyszłego zachowania notowań złota także są podzielone. Z jednej strony, Morgan Stanley w niedawnym komunikacie ostrzegł przed presją jaka może pojawić się na cenach kruszców wraz z normalizacją sytuacji na rynkach finansowych oraz wzroście dochodowości obligacji. Natomiast z drugiej, HSBC uważa, że zmiana administracji rządowej w Stanach Zjednoczonych może dać początek większemu zakresowi stymulacji fiskalnej.

– Dolar może osłabić się dość gwałtownie do końca I kw. 2020 r. dając kursowi złota czystą drogę do radzenia sobie całkiem dobrze już od początku nadchodzącego roku.  – stwierdził Stephen Innes, analityk AxiCorp, dodając, że cena złota może osiągnąć nawet 2000 dol. za uncję.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here