Cena złota zmierza do zakończenia roku z najlepszym wynikiem od dekady po burzliwych dla notowań kruszcu 12 miesiącach, w trakcie których wyznaczony został nowy szczyt wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Jeszcze lepiej wyglądają notowania srebra, które od początku mijającego roku zyskały ponad 48%.
- Od początku roku cena złota zyskała niemal 25%
- W nadchodzącym roku głównym sentymentem na rynku surowców nadal będzie rozwój pandemii, choć tłumić go może postęp we wdrażaniu szczepionek
- Nasza prognoza dotycząca ceny złota na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem
Cena złota z najlepszym rocznym od dekady
Kurs złota spot skorzystał w tym roku z napływu kapitału do grupy aktyw safe-haven w związku z niepewną sytuacją gospodarczą prowadzącą do globalnego kryzysu. Początkowo wybuch pandemii zdołował notowania metali szlachetnych z uwagi na ucieczkę inwestorów do gotówki, jednak nagły rajd w zaledwie pięć miesięcy doprowadził do wzrostu ceny złota do 2075 dol. i wyznaczenia nowych rekordowych szczytów.
Te artykuły również Cię zainteresują
Niestety, od tamtego czasu kolejne cztery miesiące przyniosły stratę, ale sytuacja odmieniła się w grudniu i cena złota zmierza do zakończenia ostatniego miesiąca roku niemal 6,5% na plusie. W czwartek, 31 grudnia, kurs złota spot spada co prawda o skromne 0,14% do 1892 dol. po nieudanej próbie zdobycia poziomów powyżej 1900 dol.
Głównym wsparciem dla złota była trudna sytuacja gospodarcza, która jest jak woda na młyn cen kruszców. Prawdopodobnie będzie trwała ona nadal, a jak twierdzą analitycy z McKinsey Insights, moment powrotu koniunktury na właściwe tory potencjalnie nastąpi najpewniej dopiero na przełomie III i IV kw. 2021 r.
Polityka monetarna Rezerwy Federalnej, która zgodnie z teorią globalnego cyklu finansowego ma zasadniczy wpływ na zachowanie globalnych cen aktywów, z uwagi na jej luźny charakter w nadchodzącym roku będzie zapewne wywierać pozytywną presję na kurs złota.
Dodatkowo, osłabienie dolara względem głównych par walutowych będzie wynosić w górę kurs złota, z uwagi na denominowanie cen metali szlachetnych w amerykańskiej walucie. Duża część instytucji finansowych przewiduje deprecjacyjny ruch dolara w 2021 r., między innymi ING FX.
Zobacz również: Kurs dolara spadnie, twierdzą analitycy SEB. Zalecają sprzedaż
Zdania instytucji co do przyszłego zachowania notowań złota także są podzielone. Z jednej strony, Morgan Stanley w niedawnym komunikacie ostrzegł przed presją jaka może pojawić się na cenach kruszców wraz z normalizacją sytuacji na rynkach finansowych oraz wzroście dochodowości obligacji. Natomiast z drugiej, HSBC uważa, że zmiana administracji rządowej w Stanach Zjednoczonych może dać początek większemu zakresowi stymulacji fiskalnej.
– Dolar może osłabić się dość gwałtownie do końca I kw. 2020 r. dając kursowi złota czystą drogę do radzenia sobie całkiem dobrze już od początku nadchodzącego roku. – stwierdził Stephen Innes, analityk AxiCorp, dodając, że cena złota może osiągnąć nawet 2000 dol. za uncję.
Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW
- Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?