Naga MarketsInwestorzy szturmują ETF-y na złoto, ich wartość przekroczyła rezerwy NiemiecCena złota spot rośnie na fali rosnącej niepewności dotyczącej przyszłości wskutek potencjalnego rozwoju pandemii COVID-19. Wzrostom notowań złota sprzyja także słabnący dolar i napięcia geopolityczne na linii Pekin – Waszyngton. Rynek złota przyciągnął tak dużą liczbę inwestorów, że obecnie waga złota zabezpieczającego ETF-y na rynek kruszcu zbliżyła się do 3,4 ton.

  • Notowania złota spot od początku roku zyskały już aż ponad 30%.
  • Natomiast w ciągu 2 lat kruszec ten podrożał aż o 65%.
  • Wzrosty ceny złota szczególnie przyspieszyły w dobie pandemii, od dołka w marcu kurs złota spot wspiął się o 35% wyżej.

Cena złota spot zbliża się do 2 tys. dol.

Cena złota spot w poniedziałek osiągnęła nowe maksimum wszechczasów wspinając się na poziom 1986,76 dol. za uncję. W lipcu kruszec podrożał aż o 11%, co dla tego typu aktywa jest niezwykle wysokim wynikiem.

Inwestorzy szturmują ETF-y na złoto, ich wartość przekroczyła rezerwy Niemiec
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Przekroczenie bariery 2 tys. dol. na rynku spot jest zapewne już tylko kwestią czasu, bowiem kontrakty terminowe na złoto na COMEX już chwilowo pokonał tą barierę osiągając rekordowy poziom notowań na 2009,50 dol. za uncję.

Byki swoje zamiłowanie do złota uzasadniają zagrożeniem ze strony zwiększonej podaży pieniądza, co może w przyszłości obniżyć jego wartość i wywołać inflację. Na wzrost ceny kruszcu ma także eskalacja napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i przede wszystkim: rozwój pandemii.

ETF-y na złoto z olbrzymim zainteresowaniem

Za taką zwyżkę złota bez wątpienia stoi także duże zainteresowanie ETF-ami na złoto. To instrumenty finansowe, które pozwalają na inwestowanie w złoto bez konieczności fizycznej dostawy kruszcu

Zobacz również: Cena złota z nowym rekordem. Niemal 2 tys. dol. na rynku spot

Łączna masa kruszcu zabezpieczającego te instrumenty inwestycyjne przekroczyła już 3,3656 tys. ton. To już o kilka ton więcej niż rezerwy złota Niemiec! ETF-om wciąż jednak daleko do zapasów Stanów Zjednoczonych, które przekraczają 8,1 tys. ton, jednak liczba ta i tak robi niebagatelne wrażenie.

Choć cena złota wybiła już kilka procent wyżej niż poprzednia strefa maksimów wszechczasów z późnego lata 2011 roku, gdy złoto wspięło się do 1920 dol. za uncję, to obecnie kurs złota ma nadal pole do dalszych wzrostów.

Inwestorzy szturmują ETF-y na złoto, ich wartość przekroczyła rezerwy Niemiec
Notowania złota w ostatniej dekadzie. Źródło: tradingview.com

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że złoto może wzrosnąć nawet do 2300 dol. za uncję na fali poważnych wątpliwości pełnienia przez amerykańskiego dolara roli światowej waluty rezerwowej. Natomiast analitycy RBC Capital Markets oceniają szanse na zwyżkę ceny kruszcu do 3000 dol. na 40%.

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here