Naga MarketsCena złota XAUUSD w górę, uncja po 1570 dolarów USDW ostatnim czasie wraz ze wzrostami obaw o rozprzestrzenianie się chińskiego wirusa mogliśmy obserwować dalszy ruch w górę na rynku złota. Jednak niepokoje związane z epidemią nie są jedynym powodem, który wpływa na wzrosty cen tego surowca. 


Cena złota XAUUSD rośnie nie tylko z powodu chińskiego wirusa

Popyt na złoto zwiększył się w ostatnim czasie gównie z powodu chińskiego koronowirusa, co bardzo dobrze widać na rynku funduszy opartych o ten surowiec. Liczba potwierdzonych zachorowań na wirusy w Chinach wzrosła do poziomu przekraczającego oficjalną liczbę zakażeń podczas epidemii SARS, a co najmniej 132 osoby zmarły. Widoczna nerwowość na rynku akcji zachęca inwertorów do lokowania kapitału w bardziej bezpieczne aktywa, takie jak na przykład złoto. Sytuacja jest również korzystna z powodu polityki Rezerwy Federalnej, która ma dziś utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym (niskim) poziomie. Obecnie rzeczywiste stopy procentowe w USA są ujemne, co obniża koszt alternatywny posiadania złota. Pozostawienie stóp procentowych na poziomie 1,75% wydaje się pewne, niemniej podczas samej konferencji o 20:30 przewodniczący Jerome Powell prawdopodobnie stanie w obliczu pytań dotyczących zakupu aktywów, jak również potencjalnych skutków wywołanych przez śmiertelnego wirusa.

Fundusze oparte na złocie na 7 letnich maksimach
Fundusze oparte na złocie na 7 letnich maksimach. Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Kurs funta do dolara GBPUSD przed decyzją BoE ws. stóp procentowych

Jeśli chodzi o sytuację techniczną na złocie, od dłuższego czasu utrzymuje się trend wzrostowy. Ruch w górę przyspieszył po pokonaniu zniżkującej linii trendu, zaznaczonej kolorem czerwonym. Patrząc na interwał D1, kluczowym wsparciem jest strefa przy poziomie 1550$. Tak długo jak kurs znajduje się powyżej – nie ma mowy o większej korekcie spadkowej. Aktualnie celem dla strony kupującej jest atak na tegoroczne maksima przy 1611$.

Wykres złota
Złoto interwał D1

Sytuacja techniczna na złocie na niższym interwale czasowym

Spoglądając na przedział czasowy H1, jako kluczowe wsparcie krótkoterminowe należy wziąć pod uwagę strefę zaznaczoną kolorem zielonym. Miejsce to wynika z wcześniejszych reakcji ceny oraz dolnego ograniczenia układu geometrycznego, a także mierzenia 38,2% Fibonacciego, które zostało wyznaczone na ostatniej fali wzrostowej. Dopóki notowania utrzymują się powyżej, scenariusz wzrostowy wydaje się bardziej prawdopodobny. Dopiero zejście poniżej poziomu 1565$ mogłoby się przyczynić do większych spadków, wtedy też jako kolejne wsparcie należy traktować poziom 1547, gdzie znajduje się współczynnik 78,6% Fibo, potwierdzony lokalnymi dołkami.

Wykres złota
Złoto interwał H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here