Naga MarketsCena złota XAUUSD w dół przy rekordowych poziomach na Wall StreetCena złota wyraźnie koryguje ostanie wzrosty. Po silnym wystrzale do góry spowodowanym wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie, właściwie nie ma już śladu. Rynek domknął zeszłotygodniową lukę wzrostową, aktualnie notowania znajdują się poniżej szczytów z września 2019 roku. Co dalej z ceną złota, czy w obliczu nowych rekordów na Wall Street dojdzie do większej korekty spadkowej?


Cena złota koryguje ostanie wzrosty

W ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować większą zmienność na rynku złota. Cena kruszcu zaczęła dynamicznie rosnąć pod koniec roku, a wzrost napięć na Bliskim Wschodzie doprowadził do wybicia poziomów maksymalnych z września 2019 roku. Niemniej rajd wzrostowy nie trwał długo. Konflikt na linii USA – Iran został szybko uspokojony, przez co indeksy wróciły do wzrostów, a cena złota rozpoczęła dynamiczną korektę. Aktualnie czynnikiem, który moze również negatywnie wpływać na cenę złota, jest zbliżające się porozumienie w ramach fazy pierwszej umowy handlowej, do którego podpisania ma dojść już jutro w Stanach Zjednoczonych.

CEna złoto w ujęciu do ceny ETF Bloomberg
ETF na złoto w porównaniu z ceną złota, źródło: Bloomberg

Deeskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie doprowadziła także do spadku zainteresowania funduszami ETF opartymi na złocie. “Przy tak silnych pozytywnych nastrojach na rynkach akcji całego świata i braku napięć geopolitycznych, spadki cen złota prawdopodobnie będą postępować” – powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk rynku azjatyckiego w Oanda. Ostatni wzrost “był w całości spowodowany sytuacją w USA i Iranie”.

Sytuacja techniczna na wykresie złota

Spoglądając technicznie na interwał D1, kurs wrócił poniżej kluczowej strefy przy 1554$. Tak długo jak notowania utrzymują się poniżej, istnieje szansa na ruch w kierunku wsparcia przy 1515$. Gdyby jednak z jakiś powodów doszło do przeceny na rynku akcji, to złoto może ponownie ruszyć w górę. Żeby jednak do tego doszło cena musi wrócić powyżej wspomnianego poziomu 1554$, wtedy też istniałaby szansa na ruch w kierunku wsparcia przy 1610$.

Kurs złota w poniedziałek 14 stycznia
Cena złota cofa poniżej wsparcia przy 1554$


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here