Naga MarketsSztabki złota Cena złotaW tym tygodniu złoto odnotowało największy tygodniowy ruch w górę od czasu kryzysu w 2008 roku. Co ciekawe notowania złota rosły w parze z ryzykownymi aktywami, takimi jak akcje, a to dlatego że inwestorzy uwierzyli w ogromne bodźce monetarne i fiskalne, które zostały wprowadzone w ramach awaryjnej pomocy zaoferowanej przez banki centralne i rządy poszczególnych państw. W piątek wieczorem za uncję złota trzeba płacić 1625 dolarów, podczas gdy w ubiegły piątek było to 1490$. 


Cena złota z największym tygodniowym wzrostem od czasu kryzysu z 2008 roku

W miarę rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa inwestorzy szukają schronienia w bezpiecznych aktywach. Do wzrostu popytu na złoto doprowadziły również działania ze strony banków centralnych i rządów. Gorączka złota przybrała na sile w momencie, kiedy kanały dostaw zostały zawieszone, niektóre kopalnie zostały zamknięte, a dostawy wstrzymane. Ograniczyło to znacząco zdolność sprzedawców do wywiązania się ze zobowiązań dotyczących dostarczenia tego metalu szlachetnego.

Zakłócenia te doprowadziły do wzrostu niepewności o wystarczającą ilość złota na giełdzie Comex w USA, co spowodowało kolosalny wzrost spreadu pomiędzy cenami kontraktów terminowych w Nowym Jorku i Londynie. Wzrosty na złocie przekroczyły w tym tygodniu 8%, co oznacza największy ruch w górę w tak krótkim terminie od czasu ostatniego kryzysu. Pozostaje więc pytanie, czy w obecnej sytuacji warto jeszcze inwestować w złoto?

Zobacz także: Koronawirus może zabić nawet 162 tys. osób w USA! W szpitalach zabraknie 64 tys. łóżek

Sytuacja techniczna na wykresie złota

Patrząc na wykres złota, rynek zachował się technicznie pomimo ogromnej zmienności. Spadki wyhamowały na wysokości kluczowej strefy wsparcia przy poziomie 1455 dolarów, gdzie znajdowały się wcześniejsze reakcje cenowe czyli ostatnie dołki i szczyty. Odbicie było na tyle silne, że rynek bez problemu pokonał opór przy 1550$, po czym ruszył wyżej.

Aktualnie wydaje się więc, że jedynym słusznym scenariuszem jest dalsza wędrówka na wyższe poziomy – z celem na tegoroczne maksima przy 1700$. Idealnym scenariuszem byłoby zejście do wspomnianego poziomu 1550$, a następnie wygenerowanie fali wzrostowej, niemniej ruch może mieć miejsce nawet bez wcześniejszej korekty

Wykres ceny złota
Złoto interwał D1

Zobacz także: mBank wprowadza kredytowe wakacje na pół roku. Wirus pochłonął 50% wycenyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here