Naga MarketsCitigroup: Osłabienie walut i zła sytuacja gospodarcza podniesie cenę złota do 5000 dol. za uncjęTegoroczna panika na rynkach w połączeniu z osłabieniem dolara, spowodowała duży wzrost zainteresowania metalami szlachetnymi. Bardzo dobrze obrazuje to złoto, którego cena wzrosła od stycznia o 27%, a od marcowych minimów o 31%. Niektóre prognozy mówią, że złoto może dalej drożeć, a jego cena osiągnie 5 tysięcy dolarów.

  • Stymulacja światowej gospodarki może osiągnąć wielkość 15 bilionów dolarów.
  • Analitycy Citigroup prognozują, że w najgorszym przypadku cena złota wzrośnie do 2,5 tysiąca dolarów za uncję.
  • Według BofA, na początku 2022 roku cena złota osiągnie 3 tysiące dolarów za uncję.

Największy kryzys od lat wesprze złoto i osłabi kurs dolara

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele gospodarek wpadło w głęboką recesję, która wymagała od banków centralnych wprowadzenia bardzo ekspansywnej polityki pieniężnej. W jej ramach na całym świecie doszło do obniżenia stóp procentowych i wprowadzenia olbrzymich pakietów stymulacyjnych, które mogą mieć wartość nawet 15 bilionów dolarów.

W wyniku tych działań doszło do znacznej deprecjacji dolara, dzięki której ceny złota rosły jeszcze szybciej. Według analityków Citigroup, cena uncji złota może sięgnąć nawet 5 tysięcy dolarów.

Zobacz również: Miliarder z Japonii stracił na day tradingu 41 milionów dolarów!

Trudno jest twierdzić, że złoto osiągnie 5 tysięcy dolarów za uncję tylko na podstawie porównania z rynkiem hossy z lat siedemdziesiątych. Jednak czynniki napędzające są takie same – osłabienie walut jako nośnika wartości i strach przed perspektywami dla światowej gospodarki. – twierdzi Heath Jansen, analityk Citigroup.

Szansa także dla srebra

Bardziej ostrożni są eksperci Bank of America, którzy szacują, że kruszec osiągnie cenę 3 tysięcy dolarów.

Obecne tło makroekonomiczne luźnej polityki monetarnej i fiskalnej wzmacnia tę dynamikę, więc uważamy, że ostatnie rajdy mogą być uzasadnione. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy złoto osiągnie poziom 3 tysięcy dolarów za uncję. Część popytu ze strony inwestorów na twarde aktywa powinna trafić również do srebra. – uważa Michael Widmer, analityk BofA.

W poniedziałek cena złota spada o 0,28% i osiąga 1929,40 dolarów za uncję.

Wykres przedstawiający zmianę ceny złota w ciągu ostatnich 4 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here