Naga Marketssztaba złota leżąca na złotych monetachInwestorzy na rynku złota bez wątpienia mogą zaliczyć rok 2020 do udanych. Tylko od połowy marca do sierpnia br. cena złota wzrosła bowiem o blisko 43 proc. osiągając w ten sposób wycenę na poziomie ponad 2 075 dolarów za uncję, co było najwyższym poziomem w historii.

  • Cena złota spadła od sierpnia o ponad 260 USD
  • Nie zmienia to jednak faktu, że licząc od początku roku, cena złota wzrosła o niemal 20 proc.
  • Stratedzy z ANZ Bank spodziewają się wzrostu ceny złota do 2 100 dolarów

Cena złota wciąż powyżej 1800 USD

Mio, że od tego czasu cena złota spadła o ponad 260 dolarów, to jednak wciąż znajduje się ona o niemal 300 USD (blisko 20 proc.) wyżej poziomu z początku stycznia br.

Te artykuły również Cię zainteresują
GOLD Daily

Cena złota wzrośnie w ciągu 12. miesięcy do 2100 USD

Mimo trwającej od pierwsze połowy sierpnia br. deprecjacji, stratedzy z ANZ Bank spodziewają się, że w perspektywie najbliższych 12 miesięcy cena złota wzrośnie do poziomu 2 100 dolarów za uncję, co stanowiłoby zasięg niemal 16 proc. licząc od bieżącego kursu.

Ich zdanem wraz z perspektywą nieuchronnie zbliżającej się szczepionki przeciwko koronawirusowi, wzrasta prawdopodobieństwo silnego globalnego ożywienia i wzrostów aktywów cechujących się wyższym ryzykiem, co może nieco zmniejszyć atrakcyjność złota, które tradycyjnie osiąga dobre wyniki w słabych okresach gospodarczych. Nie sądzą oni jednak, aby miało to całkowicie zakończyć trend wzrostowy na notowaniach kruszcu.

Stratedzy wskazują, iż głównymi czynnikami napędzającymi wzrost notowań złota są rzeczywiste stopy procentowe i dolar amerykański, która będą prawdopodobnie stanowić wsparcie dla wzrostów ceny kruszcu w nadchodzącym roku.

Korzystając z prognoz Rezerwy Federalnej USA dotyczących stóp procentowych i inflacji, doszli oni do wniosku, że realne stopy procentowe w dalszym ciągu zmierzać będą w kierunku zera bądź nawet poniżej tej wartości, a silny impuls globalnego wzrostu gospodarczego powinien spowodować dalsze osłabienie dolara.

– Nasz model wyceny złota sugeruje, że w przyszłym roku cena złota powinna wynieść około 2 100 USD za uncję, przy założeniu, że inflacja w USA wzrośnie do 1,7%, indeks dolara spadnie do 90, a rentowność 30-letnich obligacji utrzyma się na stałym poziomie około 1,6% – wskazali stratedzy zaznaczając, że w którmkim horyzoncie czasowym, tj. w perspektywie najbliższych trzech miesięcy spodziewają się utrzymania ceny złota w okolicy 1 900 USD.

Cena złota wzrośnie powyżej 2000 USD

Podobny optymizm prezentują także ekonomiści z TD Securities. Mimo, że nie wskazują oni konkretnego poziomu cenowego, do którego mogą wzrosnąć notowania złota, to uważają, że bodźce fiskalne Fed oraz ożywienie gospodarcze napędzane przez pojawienie się szczepionki powinny zwiększyć oczekiwania inflacyjne, co z kolei może przyczynić się do wzrostu ceny złota powyżej 2 000 dolarów za uncję.

– Korekta spadkowa może spowodować, że żółty metal spadnie poniżej poziomu wsparcia technicznego około 1.795 dolarów za uncję – wskazują ekonomiści TD Securities dodając równocześnie, że ogólny obraz jest nadal bardzo korzystny i perspektywa przekroczenia bariery 2 000 dolarów jest wciąż bardzo realna.

– Różne programy wsparcia mogą zwiększyć oczekiwania inflacyjne, a w sytuacji, gdy Fed pozwala obecnie, by jej wartość przekroczyła ustalony cel na poziomie 2%, złoto powinno zyskać na tym, gdy normalizacja gospodarcza stanie się faktem – dodali.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułApator wypłaci 0,45 zł na akcję zaliczkowej dywidendy za 2020 rok
Następny artykułSzwedzka korona spada po ekspansji QE. Kolejny tydzień słabego dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here