Naga Marketssztaba złota leżąca na złotych monetachWydarzenia z pierwszej połowy 2020 roku przyczyniły się do zauważalnego wzrost ceny złota. Konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Iranem z początku stycznia wywindował cenę kruszcu do najwyższego poziomu od marca 2013 r. Wskutek wybuchu pandemii i wywołanego w ten sposób globalnego kryzysu gospodarczego, jego cena wzrosła jeszcze bardziej i obecnie znajduje się na jednym z najwyższych poziomów w historii.

  • Cena złota rośnie niemal nieprzerwanie od sierpnia 2018 r.
  • Konflikt na linii USA – Iran oraz kryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii napędzają wzrosty na rynku złota
  • Cena złota może wzrosnąć nawet do 2 tys. dolarów za uncję

Cena złota na jednym z najwyższych poziomów w historii

Spoglądając na notowania złota (XAU/USD) zauważymy, że jego cena rośnie niemal nieprzerwanie już od sierpnia 2018 roku. Od tego czasu wzrosła ona o niemal 57 proc z 1160 dolarów za uncję do ponad 1818 dolarów za uncję, co jest najwyższym poziomem od dotychczasowych, historycznych szczytów z września 2011 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
GOLD Monthly

Kryzys sprzyja inwestowaniu w złoto

Za tan znaczną aprecjację ceny kruszcu w ostatnim czasie odpowiedzialne są obawy o pojawienie się drugiej fali pandemii w krajach, które już opanowały rozprzestrzenianie się wirusa i odmroziły swoje gospodarki.

Tylko wczoraj na świecie odnotowano ponad 213 tys. nowych przypadków zakażenia, z czego niemal 62 tys. pochodzą z samych tylko Stanów Zjednoczonych. Od początku pandemii ilość osób zakażonych przekroczyła już natomiast 12,193 mln, z czego ponad 552 tys. zmarło.

Jak powszechnie wiadomo, w czasie kryzysu inwestorzy przenoszą swój kapitał z aktywów obarczonych wyższym ryzykiem jak np. akcje to tzw. Bezpiecznych Przystani (aktywów Safe Haven) jak np. złoto. Znaczny wzrost popytu na kruszec błyskawicznie wywindował jego cenę do jednego z najwyższych poziomów w historii.

Jakby tego było mało, niektórzy obserwatorzy rynku prognozują, że ceny złota mogą wkrótce znaleźć się na nienotowanych nigdy wcześniej poziomach powyżej 2 tys. dolarów na uncję.

Ray Dalio z Bridgewater Associates, założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego uważa, że inwestorzy powinni przedkładać akcje i złoto nad obligacje i gotówkę, ponieważ te ostatnie oferują ujemną stopę zwrotu, a banki centralne będą drukować więcej pieniędzy.

Loretta Mester, prezes Banku Rezerw Federalnych w Cleveland, otwarcie przyznała, że ostatnie dane dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych stwarzają dodatkowe ryzyko dla ożywienia gospodarczego. Jej kolega z oddziału Fed w Atlancie, Raphael Bostic, podziela jej obawy dodając, że obecna sytuacja w gospodarce potencjalnie uzasadniałoby więcej działań ze strony banku centralnego lub władz fiskalnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNiezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów – jedna z najlepszych książek o inwestowaniu dostępna w Maklerskiej
Następny artykułAkcjonariusze Protektora zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy za 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here