Naga MarketsCena złota wzrasta czwartą sesję z rzędu. Decyzja Fed już w środę wieczoremCena złota spot w porannej części środowej sesji wzrasta do okolic 1780 dol. za uncję potwierdzając odwrócenie sentymentu po silnym spadku z końca zeszłego tygodnia. W środę wieczorem poznamy długo wyczekiwane postanowienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej co do kwestii taperingu i normalizacji polityki monetarnej.

Cena złota w górę w środę

Złoto drożeje w środę na rynku spot o 0,20% do 1778 dol. za uncję rozszerzając zakres zwyżki z poprzedniej sesji, gdy notowania metalu szlachetnego zyskały 0,57%.To czwarta wzrostowa sesja z rzędu, co jest dość solidnym sygnałem zmiany rynkowego sentymentu po przecenie do zakresu wsparcia na 1740-1750 dol. za uncję. Jednak od początku tego roku złoto potaniało o 6,4%, choć w tym półroczu zyskało 0,45%.

Cena złota wzrasta czwartą sesję z rzędu. Decyzja Fed już w środę wieczorem
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Zwyżka notowań złota wynika raczej ze zmiany rynkowego sentymentu w kierunku nastawienia risk-on i zwrotu w kierunku aktywów typu safe haven. Indeks dolara w ciągu ostatnich trzech dni opadł zaledwie o 0,05%, podczas gdy w tym samym czasie złoto podrożało o 1,33%.

W środę wieczorem poznamy postanowienia Rezerwy Federalnej po dwudniowym spotkaniu FOMC (Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku). Rynek wyczekuje deklaracji rozpoczęcia redukcji zakresu skupu aktywów, czyli tzw. taperingu. Jednak warunki na start normalizacji polityki pieniężnej nie są optymalne.

Szef Fed przed miesiącem wspominał, że do rozpoczęcia taperingu potrzebne są spełnione dwa czynniki: cel inflacyjny na przeciętnym poziomie 2% w średnim terminie oraz stabilna sytuacja na rynku pracy. Problem pojawia się w przypadku tego drugiego, bo choć stopa bezrobocia jest na poziomie 5,2%, to popularny wskaźnik non-farm payrolls we wrześniowym odczycie wyniósł zaledwie 235 tys.

Zobacz również: Nowy lek na Covid-19? Rekomendacja FDA dała mocną zwyżkę akcji Atea Pharmaceuticals

Możliwe jest zatem, że Fed zdecyduje jeszcze o spokojnym podejściu do kwestii redukcji rynkowych zakupów. Jeśli tak się stanie, to wtedy złoto może odczuć wzrostową presję i możliwe, że zobaczymy powrót w stronę 1800 dol. za uncję.

invest
fpmarkets

Jeśli jednak Rezerwa Federalna obierze jastrzębi ton, to potencjalny wzrost rentowności obligacji i umocnienie dolara zaważą na notowaniach kruszcu.

Nie stygnie potencjalnie zapalna sytuacja związana z Evergrande, choć co prawda przedstawiciele spółki zapowiedzieli spłatę części długu w czwartek. Rynek akcyjny po nerwowym poniedziałku nieco uspokoił się we wtorek.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here