Naga MarketsCena złota wciąż poniżej szczytów sprzed 41 lat, gdy uwzględnimy inflacjęCena złota jest obecnie notowana na poziomie około 1820 dol. za uncję, czyli o ponad 12% niżej od szczytów wyznaczonych przed kilkunastoma miesiącami w sierpniu 2020 roku. Nominalnie, są to rekordowe maksima, których jak do tej pory notowania metalu szlachetnego nie osiągnęły. Jednak uwzględniając inflację, sytuacja wygląda nieco inaczej.

  • Cena złota według wielu ekspertów uwzględnia przede wszystkim utratę wartości przez dolara
  • Uwzględniając inflację, nie powinny być widoczne znaczne rajdy notowań powyżej szczytów z poprzednich lat
  • Partnerem artykułu jest FP Markets, sprawdź ofertę już teraz

Złoto: potrójny szczyt na wykresie, gdy uwzględni się inflację

Złoto jest powszechnie uznawane za instrument dobrze zabezpieczający kapitał przed inflacją. Zatem, jedną z metod interpretacji cen złota słusznie powinno być indeksowanie cen zgodnie z procesem zmiany poziomu cen.Spoglądając na nominalne ceny, widzimy, że rekordowa wartość wynosi 2075 dol. za uncję i została wyznaczona w sierpniu 2020 roku. Na wykresie kursu złota można jednak zauważyć dwa wcześniejsze “peaki”: lokalne maksima z 1980 roku, gdy złoto kosztowało 875 dol. za uncję oraz 2011 roku, gdy osiągnęło poziom 1920 dol. za uncję.

Tak prezentowały się ceny złota przez ostatnie kilkadziesiąt lat:

Cena złota wciąż poniżej szczytów sprzed 41 lat, gdy uwzględnimy inflację
Kurs złota, wykres w skali logarytmicznej. Źródło: tradingview.com

Z kolei tak, gdy uwzględnimy inflację:

Cena złota wciąż poniżej szczytów sprzed 41 lat, gdy uwzględnimy inflację
Kurs złota z uwzględnieniem inflacji, wykres w skali logarytymicznej. Źródło: fxempire.com, kelseywilliamsgold.com

Zatem, spoglądając ponownie na ceny złota na przestrzeni lat, zauważyć można, że szczyt z 1980 roku to w ujęciu realnym 2309 dol. za uncję, co należy traktować jako moment, w którym złoto było najdroższe w historii w ujęciu realnym.

Natomiast maksima z 2011 roku to 2210 dol. za uncję w ujęciu realnym, również więcej niż okolice 2080 dol. za uncję z 2020 roku. Jak do tej pory, cena złota uwzględniając inflację nie przekroczyła szczytów z 1980 roku.

fpmarkets

Czy jest to jednak zjawisko niepożądane? Czy cena złota powinna jednak przekraczać wartości szczytowe z poprzednich lat? Skoro złoto jest uważane za rodzaj aktywa zabezpieczającego przed inflacją, to maksima powinny spotykać się na podobnym poziomie w ujęciu realnym.

– Można oczekiwać, że dalsze wzrosty cen złota w ujęciu skorygowanym o inflację zatrzymają się w tych samych przybliżonych punktach. – stwierdził Kelsey Williams z kelseywilliamsgold.com – Ponieważ jedynym powodem wzrostu ceny złota jest dalszy spadek wartości dolara amerykańskiego, nie można oczekiwać, że cena złota wzrośnie w jakimkolwiek znaczącym stopniu dopóki dolar nie straci  dodatkowej siły nabywczej.

Rozpocznij inwestowanie z FP Markets. Skorzystaj z wyjątkowej oferty renomowanego brokera:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z FP MARKETS

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here