Naga MarketsCena złota w trudnym położeniu, walczy ze wsparciem na 1860 dol.Cena złota spot odbiła od wsparcia w zakresie 1850-1860 dol. i w piatek rano znajduje się na poziomie 1870 dol. za uncję. Wśród najważniejszych informacji wpływających na wycenę kruszcu są m.in. zapowiedzi Demokratów w USA o przygotowywaniu nowego pakietu stymulacji fiskalnej, który ma zostać poddany głosowaniu w Kongresie już w kolejnym tygodniu.

  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do bariery 32,5 mln
  • Zapewne już niebawem przekroczona zostanie niechlubna granica 1 mln śmierci z powodu choroby
  • W Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba zgłoszeń o zasiłki dla bezrobotnych

Złoto odbija do 1870 dol. za uncję

Złoto spot w piątek rano drożeje o skromne 0,14% do 1870,61 dol. za uncję. To już trzecia sesja walki kursu metalu szlachetnego z oporem w okolicach 1850-1860 dol.

Cena złota w trudnym położeniu, walczy ze wsparciem na 1860 dol.
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Złoto w tym tygodniu zaliczyło spora przecenę, bo jeszcze w na otwarciu tygodnia w poniedziałek cena spot za uncję kruszcu wynosiła 1950,51 dol. Od tamtego czasu, kurs stracił aż 4,1%.

Za spadek ceny złota w ostatnich dniach odpowiada przede wszystkim umocnienie USD. Spoglądając na zachowanie indeksu dolara, ten wybił w górę w ostatnich dniach z konsolidacji w przedziale 92-94 pkt. Zwyżka indeksu dolara została jednak przerwana i zarówno w czwartek, jak i w piątek dolar tracił na wartości względem koszyka głównych walut.

Cena złota w trudnym położeniu, walczy ze wsparciem na 1860 dol.
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Trudno nie zauważyć w tym przypadku odwrotnej zależności między przerwaniem przeceny na złocie z zatrzymaniem trendu aprecjacyjnego USD. Notowania kursu dolara mają bezpośrednie przełożenie na wycenę złota.

Zobacz również: Playboy wraca na giełdę! Może być wart nawet 425 mln USD

USA: Demokraci proponują pakiet o wartości 2,2 bln dol.

W Stanach Zjednoczonych pojawiło się widmo nadziei co do pomyślnego zakończenia partyjnych negocjacji w sprawie kolejnego zastrzyku olbrzymich ilości gotówki w gospodarkę. Ratunkowy pakiet stymulacji fiskalnej o wartości 2,2 bln dol. zaproponowany został przez Demokratów i prawdopodobnie zostanie poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu.

– Odrodzenie dolara amerykańskiego było wiatrem w twarz dla wszystkich metali szlachetnych. Oprócz tego wpływ na zachowanie złota mają przede wszystkim kwestie związane z pakietem stymulacji fiskalnej w USA: czy porozumienie w jego sprawie zostanie czy nie zostanie osiągnięte. – stwierdził Lachlan Shaw, szef działu badań rynku surowcowego w National Australia Bank.

Koronawirusowy pakiet ratunkowy ma pełne poparcie ze strony Rezerwy Federalnej. Szef Fed, Jerome Powell, wielokrotnie podkreślał w swoich ostatnich wystąpieniach konieczność podjęcia zdecydowanych kroków w celu ratowania gospodarki, a takie w formie wsparcia fiskalnego ma zdaniem bankiera podjąć amerykański rząd.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest bowiem daleka od pożądanej. Jak podają rządowe dane z Departamentu Pracy, w zeszłym tygodniu ponad 824 tys. Amerykanów złożyło wnioski o ubezpieczenie dla bezrobotnych. To o 3,4% więcej niż w poprzednim tygodniu. Łącznie w ostatnich 7 miesiącach aż 57 mln obywateli USA złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here